Skip to main content
zbliza-sie-jesien-idealna-pora-na-choroby

Zbliża się jesień – idealna pora na choroby i przeziębienie

To właśnie jesienią każdego roku pojawia się prawdziwa fala zachorowań na przeróżne katary, przeziębienia i grypy. Najlepiej byłoby oczywiście odpowiednio wcześniej rozpocząć zwiększanie odporności – warto jeszcze w lecie jak najczęściej korzystać ze słońca, jeść dużo witamin, naturalnych produktów, warzyw i owoców. Nie zawsze jest to jednak takie łatwe, więc koniec sezonu letniego spora grupa osób wita intensywnym kichaniem i kaszlem.

Jesień, czyli czas na chorobę

Przeziębienie nie jest co prawda poważną dolegliwością, ale może być dokuczliwe, powoduje uczucie rozbicia, nie pozwala skupić się na zajęciach w pracy, w szkole itd. Nie ma sposobów pozwalających je od razu zwalczyć, zazwyczaj niezbędne jest „poświęcenie” kilku dni na dojście do siebie. Dostępne terapie i różne domowe metody pomagają zmniejszyć powagę objawów i uczynić je mniej dokuczliwymi.

Przeziębienie – objawy

Przeziębieniu często towarzyszy stan podgorączkowy lub czasami nawet lekka gorączka, utrzymująca się przez pewien czas, podwyższająca się wieczorem, a spadająca rano. Typowe objawy to wrażenie rozbicia, zmęczenia, ból głowy, czasem też kości (przypomina to początki grypy), przenikliwe zimno, więc trudno się rozgrzać, a później oczywiście pełen pakiet kaszlu (Rodzaje kaszlu – suchy czy mokry – jak rozpoznać, na jaki kaszel cierpimy?) połączonego ze smarkaniem i kichaniem. Osoba z przeziębieniem nie jest zbyt miło witana przez społeczeństwo, więc praca lub nauka w takich warunkach jest nie tylko utrudniona, ale także nieprzyjemna. Każdy inaczej przechodzi przeziębienie, niektórzy mają bardzo lekkie objawy, wystarczy więc, że zażyją jakiś kompleksowy lek i szybko pozbywają się dolegliwości.

Inni muszą spędzić kilka dni w domu, bo są osłabieni i najchętniej nie opuszczaliby łóżka. Chociaż samo przeziębienie nie jest wskazaniem do szybkiej wizyty u lekarza, można się tam wybrać, na przykład z uwagi na niejednoznaczność objawów – może to być np. grypa. Koniecznie warto odwiedzić lekarza, gdy przeziębi się małe dziecko. Nie umie ono opisać swojego samopoczucia, często gorączkuje poważniej niż dorośli, zastosowanie odpowiednich leków może znacznie poprawić mu komfort funkcjonowania.

Co na przeziębienie?

W zwalczaniu objawów przeziębienia od lat królują domowe sposoby na przeziębienie, czyli medycyna naturalna prosto z domowej, babcinej apteki. Co na przeziębienie? Głównym składnikiem preparatów leczniczych będą oczywiście zioła, w tym kwiat lipy idealnie nadający się na rozgrzewającą herbatkę. Oprócz ziół wykorzystuje się też mleko, miód, wódkę, cytryny i wiele innych produktów. Poprzez intensywne rozgrzewanie i tzw. wypacanie się można zniwelować dokuczliwe objawy wynikające ze stanu podgorączkowego.

To świetny sposób, jeśli następnego dnia trzeba wyglądać dobrze i czuć się jeszcze lepiej, na przykład w związku z ważnym spotkaniem lub pisaniem ważnego testu na zajęciach. Można też sięgnąć po gotowe preparaty medyczne dostępne w saszetkach. Zawierają one składniki obniżające temperaturę, przeciwbólowe, rozgrzewające oraz wpływające na drożność dróg oddechowych. Ich działanie przeważnie pozwala równie szybko stanąć na nogi. Gdy przeziębieniu towarzyszy ból gardła, można sięgnąć po cukierki lub pastylki do ssania.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka