Skip to main content
zatkany-nos-powazny-objaw-tez-blahy-symptom-ktory-trzeba-jak-najszybciej-zwalczyc

Zatkany nos, poważny objaw czy też błahy symptom – inhalacje – jak najszybciej zwalczyć katar?

Podczas przeziębienia pojawia się mnóstwo nieprzyjemnych objawów, które utrudniają wykonywanie codziennych czynności i wpływają na złe samopoczucie, typowe dla tej choroby.

Nieprzyjemny objaw związany z odczuciem „zatkanego” nosa

W połączeniu z podwyższoną temperaturą, kaszlem czy chrypką, pozornie błahy objaw, jakim jest zatkany nos, staje się poważnym i bardzo denerwującym objawem. Nie jest to na pewno coś, co mogłoby zagrażać życiu, ale jest wyjątkowo nieprzyjemne i podejmuje się przeważnie zdecydowane kroki, by jak najszybciej przywrócić drożność nosa.

Sposoby domowe i nie tylko, czyli inhalacje na zatkany nos

Możliwości radzenia sobie z problemem jest wiele. Niektóre leki zapisywane przez lekarza podczas wizyty w związku z objawami przeziębienia mają dodatkową właściwość – udrażniają drogi oddechowe i tym samym ułatwiają oddychanie. Nie jest to jednak główna rola preparatu, więc najczęściej działanie jest zbyt słabe, żeby umożliwić całkowite pozbycie się nieprzyjemnej, zalegającej w drogach oddechowych, wydzieliny.

Dlatego też podejmuje się przeróżne domowe sposoby – z wykorzystaniem ogólnodostępnych lub dostępnych na receptę środków, albo też z użyciem np. ziół. Jednym z najpopularniejszych są inhalacje na przeziębienie. Dzięki zastosowaniu inhalacji można doraźnie wpłynąć na drożność głównie górnych dróg oddechowych, przy czym trzeba pamiętać, że podczas chorób takich jak przeziębienie wydzieliny jest sporo i zabieg na pewno będzie trzeba powtarzać.  W inhalatorze musi więc znaleźć się łagodny, ale „zdecydowany” w działaniu środek, który wywoła dość szybko odpowiedni efekt.

Pomocne inhalacje

Korzystanie z inhalacji jest sposobem dodatkowym w terapii chorób układu oddechowego, często zalecanym przez lekarzy jako coś nieobowiązkowego, ale znacznie ułatwiającego życie. Nawet jednorazowa inhalacja nosa wykonana podczas pierwszych dni choroby pomoże poczuć się znacznie lepiej. Ziołowy, silny zapach będzie od razu odczuwalny nawet przez osoby z silnie zatkanym nosem. Prawidłowo wykonane inhalacje są bezpieczne i można je wykonywać nawet małym dzieciom, z tym że jest to trudne – dziecko może nie współpracować i nie zechce podejmować kroków prowadzących do oczyszczenia w ten sposób dróg oddechowych.

Pod kontrolą lekarza – domowa inhalacja na katar

Trzeba pamiętać, że ze zdrowiem nie ma żartów i nawet domowa inhalacja na zatkany nos powinna być wykonana po zaleceniu jej przez lekarza. Dlaczego jest to ważne? Niektórzy ludzie nie mogą korzystać z inhalacji z powodu innych kłopotów zdrowotnych, mogliby poczuć się słabo, znacznie gorzej niż dotychczas lub nawet zemdleć. Także dobór właściwych zapachów oraz środków użytych do inhalacji jest ważny, trzeba bowiem mieć na uwadze wrażliwość dróg oddechowych na wszelkie drażniące wonie i substancje.

Prawidłowo przeprowadzona inhalacja szybko przynosi ulgę, ale po drodze można popełnić mnóstwo błędów. Zwiększoną uwagę należy zachować, planując ten zabieg u dziecka, osoby starszej, kobiety w ciąży lub człowieka z problemami natury sercowej, cukrzycą itd.. Wizyta u lekarza nic nie kosztuje, a może pozwolić zapobiec wielu problemom.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka