Skip to main content
katar ropny

Zatkany nos – co można zrobić, gdy katar ropny blokuje nasz nos?

Kiedy nasz nos zostaje zaatakowany przez katar ropny, najczęściej objawia się to mocno zatkanym nosem, ale również wydzieliną o rożnym zabarwieniu. Trzeba zwracać uwagę na jej koloryt. Jeśli jest to odcień żółty albo zielony, a do tego wydzielina jest gęsta, można mieć do czynienia z problemami zdrowotnymi zatok. Oczywiście nie świadczy to tylko o tym, że ma się chore zatoki. Czasem przyczyną jest przeziębienie lub grypa. Nigdy jednak nie można całkowicie pochopnie podchodzić do przypadłości, którą jest ropny katar. To bowiem oznaka, że coś jest nie tak.

Skąd bierze się katar?

Jeśli chodzi o katar ropny, przyczyny jego pojawienia to na przykład nieżyt nosa. Oczywiście nie można go uznawać za chorobę. Właściwie jest on pewnym następstwem ze względu na infekcję bakteryjną, wirusową albo po prostu alergii. Ropny katar u dorosłego to często rezultat infekcji bakteryjnej, a świadczy o tym zielony albo żółtawy kolor wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Najczęściej pojawia się ona, gdy mamy do czynienia z zapaleniem zatok. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że usunięcie takiej wydzieliny nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych zadań. Niekiedy może ona bowiem spływać do gardła. Tak samo wygląda sytuacja, gdy pojawia się katar ropny u dziecka.
Kiedy dochodzi do osłabienia układu odpornościowego naszego organizmu, wtedy górne drogi oddechowe znacznie słabiej radzą sobie i są bardziej podatne na infekcje. Często powodem takiego stanu jest przegrzanie ciała lub jego nadmierne wychłodzenie. Szybka zmiana temperatury kończy się bardzo nieciekawie, a jednym z objawów może być właśnie przewlekły ropny katar. Błony śluzowe są opuchnięte, a to przekłada się na problemy z oddychaniem. Naczynia krwionośne rozszerzają się i zaczynają przepuszczać przez siebie śluz wytwarzany przez pobudzone infekcją komórki. Na początku wydzielina może być bardziej wodnista, z czasem jednak zamienia się w gęstą i trudną do usunięcia.
Kiedy nadmiernie wydmuchuje się nos i stara się pozbyć wydzieliny, a do tego dochodzą już wspomniane wyżej rozszerzone naczynka krwionośne, może dojść do uszkodzenia śluzówki nosa, czego skutkiem jest ropny katar z krwią. W najgorszej sytuacji objaw ten może świadczyć o gruźlicy.

Jak poradzić sobie z katarem ropnym?

Szczególnie ważne jest, by podjąć odpowiednie leczenie w przypadku dzieci ponieważ ropny katar u dziecka, kiedy jeszcze nie ma ono nabytej umiejętności wydmuchiwania nosa, może być bardzo poważny. Do usuwania wydzieliny z nosa u niemowląt rodzice posługują się specjalnie do tego celu przygotowanymi aspiratorami. Jeśli chodzi o ropny katar u dziecka, przyczyny jego pojawienia się nie różnią się znacznie od tych, które powodują katar u dorosłych.
Co na ropny katar może pomóc pozostałym? Niektórzy stosują roztwór z wody morskiej lub soli fizjologicznej, by rozrzedzić wydzielinę. Dobre są również na katar ropny domowe sposoby opierające się właśnie o wspominane wyżej roztwory, ponieważ są one bezpieczne, nie podrażniają i nie wysuszają śluzówki i mają całkowicie naturalne działanie.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka