Skip to main content
zatkany-nos-jak-sobie-z-nim-radzic

Katar zatokowy – jak sobie z nim radzić? domowe sposoby?

Nawet jeżeli będziemy bardzo uważali na zdrowie swoje i swoich bliskich, to i tak nie będziemy w stanie uchronić się przed wszystkimi infekcjami, jakie będą atakowały nasz organizm. Z pewnością najczęściej dochodzi do przeziębienia, a co się z tym wiąże, może się okazać, że będzie się wówczas pojawiać katar. Może on być bardzo uciążliwy, a co więcej, może się okazać, że to jego ropna odmiana, co będzie świadczyło o tym, że zaatakował on nasze zatoki. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić z takim katarem i co robić, aby móc się szybciej z niego wyleczyć. Zwłaszcza, że taki katar jest bardzo gęsty, a to nie tylko powoduje, że trudno nam jest usunąć całą wydzielinę, ale także może dochodzić do sytuacji, że będzie się ona dostawała do gardła, co już w ogóle nie będzie przyjemnym doznaniem.

Co jest zalecane w takich przypadkach?

Z pewnością najczęściej mamy do czynienia z katarem, dlatego mogłoby się wydawać, że każdy ma jakieś swoje sposoby na to, aby sobie z nim radzić. Prawda jednak jest taka, że katar zatokowy jest bardziej uciążliwy, ponieważ charakteryzuje go żółta i gęsta wydzielina, która jest znacznie trudniejsza do usunięcia z nosa. Poza tym, jeżeli katar zatokowy nie będzie przez nas leczony, to szybko może się okazać, że dojdzie jeszcze do choroby uszu, a wówczas odczuwane przez nas dolegliwości, będą jeszcze mniej przyjemne, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Jeżeli już wiemy, że dotyczy nas katar zatokowy leczenie jak najszybciej powinniśmy zacząć, bo im szybciej się go pozbędziemy, tym mniej bakterii będzie się namnażać w naszym nosie, a co się z tym wiąże, tym mniejsze problemy będą się z tym wiązały. Możemy wybrać się do lekarza, aby zapisał nam odpowiednie krople i tabletki, które będą miały zmniejszyć gęstość wydzieliny, ale także możemy wypróbować domowe sposoby na katar zatokowy. Przede wszystkim, warto tutaj robić sobie inhalacje z soli fizjologicznej, a także wdychać napary z rumianku, które będą działały przeciwzapalnie i będą powodowały, że ta wydzielina stanie się bardziej wodnista, a co się z tym wiąże, dużo łatwiej będzie nam ją usunąć. Trochę to inaczej będzie wyglądało, jeśli pojawi się katar zatokowy u dziecka, zwłaszcza małego, które nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchać nosa. Wówczas mogą się okazać przydatne różnego rodzaju aplikatory, które pomogą nam odciągać zalegającą wydzielinę, a co się z tym wiąże, sprawią, że dziecku będzie znacznie łatwiej oddychać. Warto także zainwestować w odpowiednie krople na katar zatokowy, które będą nie tylko rozrzedzać wydzielinę, ale także obkurczać śluzówkę i dodatkowo będą miały wpływać na szybsze ustąpienie dolegliwości.
Im lepiej będziemy wiedzieli, po jakie środki powinniśmy tutaj sięgnąć, tym większa będzie pewność, że uda nam się szybko zwalczyć tego typu katar. Jest to ważnie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale także po to, aby nieleczony nie doprowadził do jeszcze większego, pogorszenia się naszego zdrowia, co może wywoływać dodatkowe komplikacje, a do takich sytuacji lepiej nie dopuszczać.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka