Skip to main content
katar ropny

Zapalenie zatok szczękowych – jak je rozpoznać i leczyć

Niektóre osoby wykazują większą od innych podatność na rozwijanie się zapalenia zatok. Może u nich wystąpić na przykład zapalenie zatok szczękowych, które zlokalizowane są w pobliżu górnej szczęki. Schorzenie wywołuje silny ból okolicy objętej zapaleniem, promieniujący do czoła, skroni i szczęki. Wymaga leczenia prowadzonego przez lekarza, gdyż grozi poważnymi konsekwencjami w postaci powikłań i zaostrzenia objawów.

Zapalenie zatok szczękowych – objawy i rozpoznanie

Charakterystyczne objawy rozwijania się zapalenia zatok szczękowych to odczuwanie umiarkowanego, a później silniejszego bólu głowy, promieniującego od okolicy szczęki lub obu szczęk do górnej części głowy. Może być wiązany także z oczodołami i policzkami, a nawet szczękami dolnymi czy uszami. Chorzy skarżą się na uczucie rozpychania i pełności w miejscu, gdzie znajdują się zatoki. Dolegliwości zwiększają się przy intensywnych lub nagłych ruchach głową, jak również pochylaniu się, głośnym mówieniu, kichaniu czy kaszlaniu. Można odczuć ból także przy dotykaniu oczodołu i górnej szczęki od zewnątrz. Początkowo oprócz bólu występuje tylko katar zatokowy – z zielonkawą, żółtawą czy brązową wydzieliną (czasem ropną), która jest trudna do usunięcia, za to wykazuje tendencje do spływania w dół nosogardzieli. Później zapalenie zatok szczękowych daje pełne objawy infekcji, a więc pojawia się ogólne rozbicie, gorączka, kaszel. Zapalenie bywa czasem mylone z dolegliwościami dotyczącymi zębów, bo odczuwany ból można powiązać z tym, jaki towarzyszy np. próchnicy w zaawansowanym stadium. Opisane objawy dotyczą postaci ostrej. Przewlekła, bo taka też istnieje, rozwija się wolniej i nie jest tak dokuczliwa, przypomina nieco katar alergiczny. Zazwyczaj kończy się na bólach głowy, które wywołuje wydzielina zalegająca w zatokach, oraz większych skłonnościach do pojawiania się kataru zatokowego.

Przyczyny zapalenia zatok szczękowych

Lokalizacja zatok szczękowych utrudnia jakiekolwiek naturalne pozbywanie się wydzieliny zalegającej w komorach zatokowych w sytuacji, gdy dojdzie do infekcji. Wystarczy więc delikatny nawet obrzęk błon śluzowych, żeby zaczęła się ona tam gromadzić i rozpychać zatoki, dając objawy bólowe i inne. Rozwój zapalenia zatok następuje więc przy okazji kataru – przeważnie bakteryjnego, przeziębienia, ale może też wystąpić w związku z niedawno przebytą dowolną infekcją np. grzybiczą. Czasem też spotykaną przyczyną tej dolegliwości są schorzenia dotyczące jamy ustnej i zębów – mowa wtedy o zębopochodnym zapaleniu zatok. Próchnica obejmująca zęby w górnej szczęce wywołuje stan zapalny, który następnie rozszerza się aż na zatokę. Do podobnego zjawiska może dojść w przypadku powikłanych zabiegów dentystycznych lub laryngologicznych.

Zapalenie zatok szczękowych – leczenie

Podjęcie leczenia zapalenia zatok szczękowych możliwe jest po prawidłowym określeniu przyczyny tej dolegliwości. Inną kurację trzeba będzie podjąć w przypadku infekcji grzybiczej, a inną, jeśli choroba rozwinęła się wskutek powstania przetoki pomiędzy jamą ustną a jedną z zatok. Obok leczenia np. antybiotykami osobie chorej podaje się też preparaty łagodzące dokuczliwe objawy oraz ból, jak również ułatwiające pozbywanie się zalegającej w zatokach wydzieliny.

Powiązane wpisy

notatka