Skip to main content
kobieta z zapaleniem ucha

Zapalenie ucha – jak przebiega i o czym może świadczyć?

Kiedy nagle atakuje nas zapalenie ucha, ból potrafi być niewyobrażalny. Mimo iż jest to znacznie częstsza przypadłość u dzieci, to jednak dorosłym także może się przytrafić. Częste zapalenie ucha może dotyczyć trzech jego sfer. Jedną z nich jest ucho zewnętrzne, kiedy to zapalenie pojawia się w małżowinie usznej i przewodzie słuchowym. Druga sfera to ucho środkowe, gdy ból i infekcja dotyczy jamy bębenkowej, a trzeci obszar to ucho wewnętrzne, gdy atak bólowy zajmuje błędnik.

Wirusowe zapalenie ucha

Jest to choroba, którą należy leczyć objawowo. Zazwyczaj stosuje się w tym celu przepisane przez lekarze leki przeciwbólowe oraz zbijające gorączkę. Trzeba także pamiętać, że bez względu na to, czy jest to zapalenie ucha u dziecka, czy zapalenie ucha u dorosłych, nie można pod żadnym pozorem korzystać z żadnych dodatkowych środków rozgrzewających ucho oraz zatykać go watą, czapką itp. Kiedy pojawia się zapalenie ucha, przyczyny tego stanu można dopatrywać się w jamie nosowo – gardłowej. Jeżeli wirus nie zostanie na czas opanowany i zacznie się rozprzestrzeniać, wtedy zaatakuje także nabłonek jamy bębenkowej.

Grzybicze zapalenie ucha

Najczęstsze powody występowania tejże choroby to zaleganie wody w uchu, która stanowi idealne podłoże do rozwoju bakterii. Wtedy to już najkrótsza droga do tego, by złapać ropne zapalenie ucha. Należy jednak liczyć się z tym, że występuje ono także, gdy ucho zostanie uszkodzone w sposób mechaniczny lub przez długi czas stosowało się antybiotyki.

Zapalenie ucha – objawy

Najczęściej pojawia się już niedługo po zainfekowaniu wysiękowe zapalenie ucha. Polega to na tym, że zaczyna z niego wydobywać się wydzielina. Chorobie może towarzyszyć gorączka, a jeśli zachodzi taka potrzeba i infekcja jest dosyć poważna, wtedy lekarz przepisuje antybiotyk na zapalenie ucha. Ból ucha nasila się ponadto w nocy, przez co coraz trudniej jest zasnąć. Rzadko zdarza się, że oboje uszu zostaje poddane leczeniu z powodu obustronnej infekcji, najczęściej tyczy się to jednego ucha.

Zapalenie ucha- domowe sposoby poradzenia sobie z przykrymi dolegliwościami

Co na zapalenie ucha może pomóc, gdy ból jest nie do wytrzymania? Z pewnością można posłużyć się w celu złagodzenia objawów domowymi sposobami, Jednym, który najczęściej poleca się osobom przechodzącym przez ostre zapalenie w obrębie ucha, jest właśnie olejek kamforowy. Zapalenie ucha to stan, w którym jest on bardzo pomocny. Przede wszystkim wykazuje on działanie przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Dzięki jego regularnemu stosowaniu można w naturalny sposób załagodzić ból i poczuć się lepiej.
Kiedy pojawia się zapalenie ucha, krople przepisane przez lekarza także pomogą. Warto poprosić o środki na bazie naturalnych składników. Dobrze będzie jednak sięgnąć także po dużą ilość płynów i stosować herbatki z cytryną oraz sokiem malinowym i miodem. Odporność wzmocni również mleko z czosnkiem. Jeśli natomiast chodzi o kąpiel, ważne by uważać na to, by woda nie przedostała się do kanału słuchowego. W czasie infekcji nie jest to ani wskazane, ani pożądane.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka