Skip to main content
czego-objawem-moze-byc-bol-gardla

Zapalenie krtani i jego objawy bóle gardła, chrypka, zaniki głosu

Pojawiający się podczas wielu chorób układu oddechowego ból gardła zdecydowanie nie należy do przyjemnych objawów i najczęściej zaraz po wystąpieniu podejmuje się jego zdecydowane zwalczanie.

O czym może świadczyć ból gardła?

Właściwości przeciwbólowe licznych syropów lub tabletek do ssania gwarantują szybką poprawę i pozbycie się niemiłego wrażenia „przecinania” gardła na pół podczas mówienia, śmiechu czy kaszlu.  Można też stosować przeróżne zioła, herbatki ziołowe czy płukanki, które pozwolą odczuć ulgę. Nie zawsze jednak warto skupiać się na zwalczaniu samego objawu, ponieważ dopiero odkrycie przyczyny umożliwi poznanie choroby, która za nim stoi i podjęcie konkretnego leczenia.

Zapalenie krtani – objawy

Wśród wielu chorób wywołujących odczucie pieczenia lub bólu gardła znajduje się również zapalenie krtani. Jest to rodzaj ostrego lub przewlekłego stanu zapalnego krtani, wywołanego albo wirusami, mechanicznym uszkodzeniem śluzówki tego narządu, przemęczeniem (np. w związku z ciągłym mówieniem lub krzyczeniem przez dłuższy okres czasu), albo też alergią. Głównymi odczuwanymi objawami są bóle gardła, chrypka, zaniki głosu, niemożność odezwania się np. rano, jak również suchy, męczący kaszel. Często objawy te na początku są lekkie i mało dokuczliwe, by podczas trwania choroby stopniowo zwiększać swoje natężenie.

Co na zapalenie krtani?

Dorośli przechodzą zapalenie krtani dość łatwo, jeśli oczywiście nie jest to przeszkodą w ich pracy – trudności w mówieniu, szybko odczuwane zmęczenie głosu wykluczają z pracy zawodowej np. nauczycieli lub polityków do czasu wyleczenia się. Więcej problemów zauważa się u dzieci, im młodsze dziecko, tym większą uwagą trzeba je otoczyć, jeśli pojawi się u niego stan zapalny krtani. Największym zagrożeniem u maluchów jest możliwość odczuwania nawet poważnej duszności.

Zapaleniu krtani towarzyszy zawsze pewien obrzęk, który u dorosłych jest mało odczuwalny, natomiast u dzieci może stanowić poważną przeszkodę w zwyczajowym korzystaniu z dróg oddechowych. Istnienie możliwości wystąpienia duszności zmusza do podjęcia objęcia maluszka ścisłą kontrolą, a czasami jest nawet wskazaniem do hospitalizacji. Niezbędne jest podanie leków zmniejszających obrzęk i udrażniających drogi oddechowe oprócz standardowych od bólu gardła i innych powiązanych objawów. Naturalnie z tym schorzeniem nie powinno się walczyć wyłącznie domowymi metodami, niezbędny jest w miarę szybki kontakt z lekarzem.

Przewlekłe zapalenie krtani – czym różni się od „ostrej” postaci?

Przewlekłym zapaleniem krtani określa się zapalenie o nieco łagodniejszych objawach, wywołane czynnikami typu przemęczenie lub uszkodzenie błony śluzowej. Bardzo często występuje u grup zwiększonego ryzyka, czyli u osób pracujących w zawodach typu nauczyciel. Objawy, choć nie tak nasilone jak w postaci ostrej, również są dokuczliwe, a suchy kaszel jest bardzo charakterystyczny. Nie można lekceważyć wymienionych symptomów, ponieważ istnieje ryzyko przekształcenia się dolegliwości w nowotwór krtani lub pomylenia objawów zapalenia z objawami nowotworu, przez co nie będą w porę wykryte i nie podejmie się odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

notatka