Skip to main content
wodnisty-katar-i-kichanie-o-czym-swiadcza-te-dokuczliwe-objawy

Wodnisty katar i kichanie – o czym świadczą te dokuczliwe objawy?

Końcówka jesieni, zima i początek wiosny to pory roku kojarzące się z inwazją wszelkiego rodzaju chorób – przeziębień, grypy, kataru i innych. Nikogo nie dziwi wtedy widok człowieka zanoszącego się kaszlem lub otwierającego kolejną paczkę chusteczek. Kiedy robi się cieplej, dolegliwości opisane powyżej powinny już zanikać, więc ataki kichania połączone z wodnistym katarem wydają się bardzo nietypowe. Okazuje się, że takie objawy łączą się nie tylko z grypą czy przeziębieniem – mogą wynikać z alergii.

Wodnisty katar – co jest jego przyczyną?

Podczas przeziębienia lub typowego kataru (nieżytu nosa) gęstość wydzieliny bywa różna w zależności od rozwoju choroby. Na początku owszem, bywa wodnista i stale leje się z nosa, ale kolejne dni przynoszą już zmianę jej gęstości – łatwiej jest oddychać, ale usuwanie zaległości przychodzi z trudem, a głos jest zmieniony. Jeśli z nosa cieknie dłuższy czas, do tego pojawia się swędzenie, a także kichanie „salwami” czyli raz za razem, bez przerwy po kilka-kilkanaście razy, to może nie być zwykły katar, a katar alergiczny. Zaistniałe objawy wynikają z powstałej reakcji alergicznej błon śluzowych wyścielających wnętrze nosa, do tego intensywne kichanie jeszcze pogarsza sytuację, powodując dalsze podrażnianie śluzówki. Oddychanie jest utrudnione, nos wydaje się pełny, pomimo regularnego wysiąkania wydzieliny. Ulgę osobie uczulonej może przynieść oddalenie się od alergenu, gdyż zazwyczaj po ustąpieniu kontaktu z tym czynnikiem objawy stają się znacznie słabsze albo ustępują całkowicie, w zależności od tego, czy jest to przewlekła, czy ostra postać nieżytu alergicznego.

Co na wodnisty katar? Jak sobie pomóc?

Pojawienie się wodnistej wydzieliny wymaga w pierwszej kolejności określenia, czy wynika ona ze zwykłego przeziębienia, czy też jest to alergia. Można samodzielnie próbować wykluczyć kontakt z różnymi potencjalnymi alergenami albo po prostu poczekać, aż wodnisty katar przekształci się w zwykły. Potwierdzenie alergii powinno zostać dokonane przez lekarza, który na pewno zleci wykonanie kompleksowej diagnostyki w tym kierunku. Po określeniu, który alergen jest sprawczy, można albo zastosować odpowiednią terapię – tzw. leczenie przyczynowe – albo też unikać narażania się na kontakt z uczulającą substancją. Alergie objawiające się powstawaniem alergicznego nieżytu nosa są dość trudne do zdiagnozowania, stąd dużą rolę odgrywają własne doświadczenia chorej osoby. Najłatwiej jest zweryfikować istnienie na podany alergen, kiedy zostanie już podana jakaś „podpowiedź”.

Katar wodnisty i kichanie – pierwsze dni kataru czy przeziębienia

Alergię można opanować unikaniem kontaktu z uczulającym czynnikiem, natomiast jeśli to katar, będzie już nieco trudniej. Pierwsze dni kataru bywają okropnie męczące, czasami nawet uniemożliwiają funkcjonowanie w pracy czy w szkole. Na szczęście jest kilka sposobów na udrożnienie dróg oddechowych. Jedna z metod uwzględnia użycie olejków eterycznych – można zrobić sobie inhalację z dodatkiem wybranego zapachu lub rozpylić gdzieś kilka kropel olejku, żeby wąchać co pewien czas. Innym rozwiązaniem jest przepłukanie nosa i zatok roztworem soli fizjologicznej.

Powiązane wpisy

notatka