Skip to main content
suchy-duszacy-kaszel-grypa-czy-niekoniecznie

Suchy duszący kaszel – grypa czy niekoniecznie?

Grypa nie należy do przyjemnych chorób – nie dość, że występuje nieraz z pełnym wachlarzem objawów, to jeszcze pozostawia człowieka zmęczonego i pozbawionego energii. Niekiedy jednak bardzo ciężko jest się przed nią obronić, a dodatkowo brak jest skutecznego leczenia – zwalcza się, a właściwie łagodzi, objawy, żeby jakoś przeżyć ten trudny okres. Większość symptomów jest bardzo dokuczliwa, a wśród nich najgorsze to wysoka temperatura, zmęczenie, bóle mięśni, kości, głowy, jak również kaszel – przeważnie suchy i duszący.

Grypa – kaszel suchy nie jest jedynym objawem

Oprócz kaszlu, podczas grypy dużym problemem może być występowanie kataru i bólu gardła. Kaszląc, dodatkowo podrażniamy gardło, a całość „napędza” spływająca do gardła wydzielina z nosa. Może to znacznie pogarszać samopoczucie, a z uwagi na odczuwanie bólu również w mięśniach czy kościach, każde kolejne kaszlnięcie również wywołuje zły nastrój. Osoby chore na grypę często nie mogą spać, bo bezustannie kaszlą i jeszcze bardziej się przez to męczą.

Grypa naprawdę bardzo wyczerpuje, dlatego też podczas terapii nacisk kładzie się na łagodzenie każdego z wymienionych objawów. Warto zaopatrzyć się w różne, zarówno apteczne, jak i ziołowe leki. Ważną kwestią jest m.in. zbijanie temperatury, jeśli będzie zbyt wysoka. Nie należy robić tego w stanie podgorączkowym, ale dopiero w chwili przekroczenia groźnej wartości, np. 38 stopni. Gorączki nie zbija się ziołami, trzeba sięgnąć po silniejszy preparat medyczny, np. z paracetamolem.

Suchy kaszel – grypa daje się we znaki

Męczący, suchy kaszel wymaga zdecydowanego działania, bo jest bardzo męczący i wpływa na negatywne objawy ze strony gardła. W odróżnieniu od kaszlu mokrego nie robi dosłownie nic w kierunku oczyszczenia dróg oddechowych, trzeba więc starać się go hamować lub przekształcić w mokry, żeby szybciej pozbyć się zalegającej wydzieliny. Najlepiej jednocześnie działać na katar i kaszel, dzięki czemu te objawy nie będą aż tak męczyć i pozwolą przespać noc, co zapewni regenerację sił. Gdy pojawi się kaszel wykrztuśny, trzeba starać się jak najwięcej kaszlać w dzień, regularnie odpluwając wydzielinę – przyspieszy to powrót do zdrowia.

Syropy i zioła na kaszel suchy

Dla wielu chorych na grypę zwalczenie nieproduktywnego kaszlu suchego staje się priorytetem. Warto sięgnąć po tzw. inteligentne syropy, które będą łagodziły napady takiego kaszlu, ale jednocześnie sprowokują wykrztuszanie. W ten sposób wysiłek nie pójdzie na marne i drogi oddechowe będą się oczyszczać. Ponieważ grypie przeważnie towarzyszy również katar i nos bywa, szczególnie na początku, całkowicie zatkany, trzeba zadbać również o ten aspekt. Inhalacje, kontakt z olejkami eterycznymi – sosnowym, eukaliptusowym czy miętowym – jak też płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej mogą okazać się bardzo pomocne wykonane chociażby raz, podczas szczególnie złego samopoczucia.

W przypadku grypy przeważnie wszystkie złe objawy występują jednocześnie, dlatego też można pokusić się o zastosowanie leku działającego na każdy z nich. Jeśli preferujemy leki ziołowe i naturalne, dobrym wyborem są napary np. z lipy wzbogacone miodem, cytryną i imbirem. Rozgrzewają, dodają energii, jak również podnoszą nadwątloną infekcją odporność organizmu.

Powiązane wpisy

notatka