Skip to main content
kiedy-dolega-kaszel

Rodzaje kaszlu – suchy czy mokry – jak rozpoznać, na jaki kaszel cierpimy?

Kaszel jest objawem, którego chyba nikt nie traktuje poważnie, chociaż czasami może poważnie utrudniać np. wykonywanie obowiązków zawodowych. Towarzyszy wielu chorobom układu oddechowego, czasem bywa mokry, innym razem suchy i połączony z odkrztuszaniem dużej ilości wydzieliny.

Dwojaka natura kaszlu

Może być powodem odczuwania zmęczenia, bólu gardła, a nawet przepony. Jest dokuczliwy dla osoby kaszlącej oraz jej otoczenia, ale jednocześnie potrzebny – jego typowe działanie ma na celu oczyszczanie dróg oddechowych i jest zwykłym odruchem fizjologicznym, gdy np. w gardle znajdzie się ciało obce.

Rodzaje kaszlu – jak rozpoznać, na jaki kaszel cierpimy?

Próby znalezienia leku pomagającego pozbyć się kaszlu z reguły zaczynają się od pytania „a jaki to jest kaszel”? Rozpoznanie rodzaju jest bardzo ważne i, wbrew pozorom, dość proste. Kaszel mokry zazwyczaj pozwala coś odkrztusić, często towarzyszy mu nieprzyjemny odgłos charczenia, bywa, że wiąże się z bólem gardła, zwłaszcza gdy choroba go wywołująca wpływa również na gardło i powoduje np. jego stan zapalny. Suchy kaszel nie gwarantuje odkrztuszania, jest uporczywy i męczący, przypomina „szczekanie”, zwykle gdy się pojawi, dąży się do przekształcenia go w mokry dla zdrowia i wygody pacjenta.

Co na suchy kaszel?

Pierwszą pomocą przy zauważeniu u siebie suchego kaszlu jest zastosowanie odpowiednich leków lub ziół o działaniu głównie wykrztuśnym. Ponieważ suchy kaszel jest bezproduktywny i tylko męczy, użycie medykamentów ma za zadanie sprowokować przemianę go w kaszel mokry z wydzieliną. Prowokowanie odkrztuszania ma sens jedynie w dzień. Na noc z reguły podaje się leki hamujące odruch kaszlu, dzięki czemu osoba ma szanse wyspać się i w ten sposób zregenerować organizm (staje się też znacznie mniej męcząca dla otoczenia).

Uporczywy suchy kaszel można też zniwelować różnymi domowymi sposobami, które są często bezpieczniejsze i łatwiej dostępne niż preparaty medyczne. Jednym z produktów dostępnych w każdym domu i mającym właściwości hamujące kaszel jest oczywiście cebula. Jeśli ktoś nie lubi jej smaku (często dotyczy to np. dzieci) można sporządzić z niej dość smaczny syrop przez połączenie z miodem i cukrem. Właściwości przeciwkaszlowe ma też gorące mleko, miód, czosnek, koper włoski…

Suchy kaszel – przyczyny

Kaszel jest często lekceważony i uważa się, że „sam przejdzie” po wyleczeniu przeziębienia lub po prostu odczekania tygodnia jak w przypadku kataru. Tymczasem zdarza się, że kaszel, zwykle suchy, może wskazywać na znacznie poważniejszą chorobę, nawet nowotwór krtani lub płuc. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na kaszel utrzymujący się powyżej dwóch tygodni, gdyż czasem jest jedynym tak wczesnym objawem toczącego się w organizmie procesu chorobowego.

To samo warto zrobić po zauważeniu mizernych skutków stosowania przeróżnych syropów czy innych preparatów pomagających zwalczyć kaszel. Bywa też, że za objawem kaszlu stoi np. nieleczona alergia, obcy przedmiot w jamie ustnej, pasożyty wędrujące po układzie pokarmowym itd. Można się wiec domyślać, że w takim przypadku nie pomogą żadne syropy lub inne środki hamujące kaszel.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka