Skip to main content
przewlekly-kaszel-mokry-czy-moze-byc-grozny

Przewlekły kaszel mokry – czy może być groźny?

Większość ludzi wie, że kaszel dzielimy praktycznie na dwa podstawowe rodzaje. Jest kaszel suchy i kaszel mokry. W tym pierwszym przypadku mamy odruch odkaszlnięcia, chociaż nie czujemy, żeby coś nam przeszkadzało w drogach oddechowych. Ten drugi zazwyczaj pojawia się po kaszlu suchym i chociaż nic nas nie przymusza, to próbujemy kaszleć, bo czujemy zalegającą i przeszkadzającą nam wydzielinę.

Fakt, że taki kaszel pomaga nam odkaszlnąć flegmę i usunąć ją z płuc, może sprawiać, że będziemy go uważali za coś pożytecznego i niegroźnego. Prawda jednak jest taka, że kaszel mokry wcale nie musi być takim niewinnym kaszlem, jak może nam się wydawać.

Przewlekły mokry kaszel – czy wpadać w panikę?

Jeżeli męczy nas kaszel mokry, ale nie trwa on dłużej niż kilka dni i podejrzewamy, że związany jest z przeziębieniem, to nie mamy co wpadać w panikę i spokojnie możemy poczekać, co się będzie dalej działało. Jedynie żeby ułatwić sobie odkaszlnięcie, możemy zastosować różnego rodzaju preparaty odkrztuszające, które dostępne są w aptece. Jednak jeśli męczy nas przewlekły mokry kaszel, który utrzymuje się już powyżej 4 dni, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Może się wówczas okazać, że jego powodem nie będzie przeziębienie, a wręcz odwrotnie, możemy mieć już zapalenie płuc, a tutaj już nie ma co zwlekać.

Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli przewlekły mokry kaszel będzie połączony z wysoką temperaturą, to także nie powinniśmy tutaj czekać na to, co się wydarzy, tylko jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza, bo może się okazać, że potrzebne będą antybiotyki. One także będą konieczne, gdy okaże się, że taki przewlekły kaszel mokry połączony jest z wypluwaniem wydzieliny żółtej, albo delikatnie zielonej, bo to będzie oznaczało, że doszło do zakażenia bakteryjnego.

Długotrwały kaszel mokry – nie można go lekceważyć

Jeżeli taki kaszel towarzyszy nam przez krótki czas, to faktycznie może być sprzymierzeńcem w chorobie, bo pomaga nam się pozbyć wydzieliny, która zalegając dalej w płucach mogłaby doprowadzić do jeszcze gorszych objawów, a co się z tym wiąże może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu.

Żaden przewlekły kaszel nie powinien być przez nas ignorowany, bo to oznacza, że nasz organizm jeszcze nie funkcjonuje tak dobrze jak powinien, a co za tym idzie, coś złego się jeszcze dzieje, a dotychczasowe działania widocznie nie przynoszą spodziewanych efektów. Może się wówczas okazać, że konieczne będzie zastosowanie antybiotyków, a może nawet będziemy musieli się poddać leczeniu hospitalizacyjnemu.

Jeżeli kaszel trwa dłużej niż 4 dni, a już obowiązkowo gdy trwa dłużej niż tydzień, powinniśmy się udać do lekarza, Tylko on po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie mógł powiedzieć, co jest jego przyczyną, a co się z tym wiąże, w jaki sposób powinniśmy go leczyć. Im szybciej podejmiemy odpowiednie działania, tym szybciej pozbędziemy się kaszlu i nie dopuścimy by długotrwały kaszel mokry niszczył nam życie. Będziemy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania, a dodatkowo jeszcze uchronimy się przed poważniejszymi komplikacjami.

Powiązane wpisy

notatka