Skip to main content
jakie są objawy zawału serca

Pogrypowy zawał serca, czyli dlaczego trzeba uważać na przeziębienia

Przeziębienie czy grypa to jedna z najczęściej przez nas bagatelizowanych dolegliwości, których skutki mogą być dla naszego zdrowia wręcz tragiczne. Powikłania, jakimi może być na przykład pogrypowy zawał serca, wymaga solidnego, szpitalnego leczenia. Co gorsza, tego typu dolegliwości są bardzo podstępne i nie zawsze dają wyraźnych, jasno sprecyzowanych objawów. Tym bardziej konieczne jest wyleczenie grypy czy przeziębienia do końca, zanim powrócisz do codziennych, zawodowych obowiązków.

Jak atakuje pogrypowy zawał serca?

Grypa jest wirusem, który roznosi się wszędzie tam, gdzie jest w stanie. Jeśli uda mu się dotrzeć do nabłonka w górnych drogach oddechowych, na przykład do nosa, ale tez do tchawicy, gardła czy oskrzeli, w ciągu kolejnych czterech do sześciu godzin bardzo intensywnie się namnaża, po drodze niszcząc oraz uszkadzając rzęski znajdujące się w nosie. Dzięki temu bez trudu może wniknąć dalej do organizmu. Jeśli wirus grypy dotrze do mięśnia sercowego, jest w stanie spowodować jego zapalenie. Najczęściej na takie trudne powikłania są narażone osoby starsze, dzieci oraz ci cierpiący na przewlekłe choroby czy pacjenci z nieco osłabioną odpornością, na przykład wskutek chemioterapii.

Jakie są objawy zawału serca?

Trzeba pamiętać, że zapalenie mięśnia sercowego po grypie daje znać później niż sama grypa. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po około tygodniu do dwóch od pojawienia się pierwszych objawów samej grypy. Czasem rozwija się dopiero po kilku tygodniach, czając się w pobliżu. Wśród najczęściej pojawiających się jako pierwsze objawów należy wymienić niewysoka gorączkę, której przebieg jest zmienny, ale również nadmierne zmęczenie czy senność, którą ciężko wytłumaczyć, uczucie rozbicia, pojawiające się stany podgorączkowe. Zaczyna się pojawiać również duszność, a oddech staje się płytki. Serce zaczyna bić zdecydowanie zbyt szybko w stosunku do wykonywanych w danej chwili czynności, pojawiają się również zaburzenia rytmu serca czy kołatanie. Bywa, że pacjent, u którego następnie zostanie wykryte zapalenie mięśnia sercowego po grypie może zemdleć, zasłabnąć, utracić przytomność.

Pogrypowy zawal serca – jakie są jego przyczyny?

Do zawału oraz do samego zapalenia mięśnia sercowego dochodzi wtedy, kiedy infekcja, jaka szaleje w organizmie, dotrze również do osierdzia oraz mięśnia sercowego. Infekcja najczęściej uniemożliwia prawidłowe kurczenie się mięśnia, ponieważ zapalenie uszkadza same komórki. Do naczyń trafia coraz mniejsza ilość krwi, ponieważ serce zwyczajnie nie ma siły, aby ją pompować. Na dalszym etapie lewa komora rozszerza się i następuje niewydolność. Efektem jest upośledzenie prawidłowego działania całego organizmu.

Zapalenie mięśnia sercowego po grypie

Pogrypowy zawal serca  czy zapalenie mięśnia sercowego po grypie jest bardzo poważnym schorzeniem i zdecydowanie wymaga odpowiedniego, szpitalnego potraktowania na oddziale kardiologicznym. Samo leczenie jest każdorazowo dostosowane do ogólnego stanu zdrowia, a także do poziomu zaawansowania choroby. Wśród najczęściej stosowanych terapii można wskazać łagodzenie objawów czy ograniczanie wykonywanych aktywności fizycznych.

Powiązane wpisy

notatka