Skip to main content
plukanie-zatok-w-domu-zabieg-ktory-sprawi-ze-poczujesz-sie-lepiej

Płukanie zatok w domu – zabieg, który sprawi, że poczujesz się lepiej

Gdy robi się zimno, przychodnie i szpitale zapełniają się przeziębionymi, kichającymi i kaszlącymi osobami, które zaraziły się jakąś infekcją wirusową lub wyszły na zewnątrz nieodpowiednio ubrane. Jedną z dość typowych zimowych przypadłości jest też zapalenie zatok. To dość przykra dolegliwość, polegająca na bakteryjnej infekcji przestrzeni zatokowych, co poważnie utrudnia oddychanie, powoduje bóle głowy i inne niedogodności. Leczenie bywa skomplikowane, do tego ten problem lubi powracać (wystarczy się przeziębić i dostać kataru), dlatego znacznie lepiej podjąć odpowiednią profilaktykę. Gdy już jednak rozwinie się choroba, warto wiedzieć, jak pomóc sobie bez konieczności odwiedzania lekarza.

Pomocny zabieg – płukanie zatok

Podczas trwającego zapalenia zatok miejsca te wypełnia gęsta wydzielina, której nie da się pozbyć w standardowy sposób (wysmarkując nos) między innymi z powodu jej gęstości i lepkości oraz podrażnienia błon śluzowych. Wypełnione wydzieliną zatoki bolą przy dotyku, dają też objawy bólu głowy, a czasem nawet zębów. Mogą wywołać ogólną infekcję, dlatego trzeba zdecydowanie przeciwdziałać rozwojowi choroby. Głowa musi pozostawać w cieple (każde wyjście na zewnątrz wymaga dokładnego zabezpieczenia się odpowiednim ubraniem, czapką, kominem czy kapturem), można też robić sobie inhalacje bądź przykładać od zewnętrznej strony woreczki wypełnione rozgrzaną solą. Dobrym i zalecanym zabiegiem jest płukanie zatok, gdyż dzięki płukaniu można bezpośrednio oczyścić tę przestrzeń z zalegających wydzielin, więc problem jest zażegnany (na pewien czas).

Co będzie potrzebne do płukania zatok?

Zabieg płukania zatok można przeprowadzać u lekarza, ale przy często nawracających infekcjach mogłoby to być nazbyt skomplikowane lub wymagać regularnego chodzenia do szpitala, umawiania się na wizyty itd. Jak najbardziej da się coś takiego zrealizować w domu, wystarczy tylko zachować odpowiednio sterylne warunki i wiedzieć, jakie kolejne kroki podjąć. Czynność nie jest skomplikowana, nie ma też żadnego zagrożenia przy dopilnowaniu powyższych wytycznych. Może to być środek zaradczy przy już rozwiniętym zapaleniu zatok albo profilaktyka, żeby zatoki nie zostały wypełnione wydzieliną. Osoby, które regularnie zapadają na tę dolegliwość i często bywają zakatarzone, powinny nauczyć się, jak samodzielnie wypłukać zatoki oraz wyposażyć się we wszystkie potrzebne akcesoria oraz preparaty.

Czym płukać zatoki?

Zanim zaczniesz płukać zatoki, niezbędne będzie skompletowanie wyposażenia oraz nabycie lub sporządzenie roztworu chlorku sodu (tj. soli fizjologicznej). Roztwór można przygotować samodzielnie z dostępnej w domu soli, ale najlepszym wyjściem jest nabycie gotowego. Wyposażenie do płukania składa się z gruszki lub aspiratora dla młodszych użytkowników (wygodniejsze w używaniu i bardziej precyzyjne) albo też butelki bądź dzbanka. Przyrządy te służą do wygodnego wprowadzenia roztworu do nosa, a stamtąd do zatok. Płukanie wykonuje się najpierw z jednej strony, później z drugiej, odpowiednio przechylając głowę i wlewając płyn do nosa. Podczas wlewania nie można oddychać przez nos. Płyn wyleje się gardzielą, przy czym jeśli to możliwe, należy pozostałości wypluć.

Powiązane wpisy

notatka