Skip to main content
ostre-zapalenie-ucha-srodkowego-kto-jest-na-nie-najbardziej-podatny

Ostre zapalenie ucha środkowego – kto jest na nie najbardziej podatny?

Są takie choroby, które mogą dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych, ale szczególnie narażona jest na nie tylko jedna z tych dwóch grup, w drugiej pojawiają się one znacznie rzadziej. Do takich chorób z pewnością należą choroby uszu, które właśnie najczęściej dotykają dzieci. Ma to związek z budową ich ucha, które ma jeszcze wąskie i krótkie kanaliki, a to oznacza, że bakterie mogą się nimi znacznie łatwiej i szybciej przemieszczać.

Ostre zapalenie ucha środkowego – czym jest?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ostre zapalenie ucha środkowego w znacznej mierze dotyka dzieci. Wiąże się to z krótkim połączeniem między nosem a uchem, bo to zapalenie zazwyczaj pochodzi właśnie od wirusowego zakażenia dróg oddechowych, które następnie przechodzi w zakażenie bakteryjne. A ono rozwijając się dalej przechodzi w ostre zapalenie ucha środkowego.

Jest to bardzo bolesna dolegliwość, dlatego jak najszybciej powinniśmy się tutaj umówić do laryngologa, tak aby mógł on dokładnie zbadać nasze ucho, powiedzieć co jest źródłem naszych problemów i zapisać odpowiednie leczenie. Niestety może się okazać, że takie ostre surowicze zapalenie ucha środkowego będzie stosunkowo ciężko wyleczyć, a więc w tym czasie szczególnie powinniśmy uważać, by dziecko nie złapało żadnej choroby i żeby nie pojawił się katar, bo będzie on tylko dodatkowo wzmagał te nieprzyjemne dolegliwości i jeszcze bardziej utrudniał ich wyleczenie.

Czy to już zapalenie ucha środkowego?

Warto wiedzieć, że takie czynniki jak bierne palenie papierosów, złe warunki socjalne i mieszkaniowe, czy nawet alergie, mogą prowadzić do tego, że zapalenie ucha środkowego będzie się u nas częściej pojawiało. Dlatego też, wiedząc że jesteśmy w grupie większego ryzyka, powinniśmy unikać tego typu sytuacji, tak aby zmniejszyć możliwość zachorowania.

Jeśli interesuje nas to, jakie zapalenie ucha objawy może dawać, to trzeba wiedzieć, że przede wszystkim będzie to:

  • silny ból ucha, który przeważnie atakuje podczas snu
  • wrażenie pełności w uchu
  • gorączka
  • problemy ze słyszeniem
  • wysięk z ucha

Jeśli tylko zauważymy, któryś z tych objawów, to jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza, bo tylko on, po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie w stanie określić, czy to faktycznie jest zapalenie ucha środkowego, a następnie będzie mógł nam przepisać odpowiednie leki. Może się okazać, że poza samymi przeciwbólowymi, dostaniemy także antybiotyk, tak aby jak najszybciej móc zakończyć ten problem.

Warto pamiętać, że ucho często choruje przez to, że katar nie był dobrze wyleczony. Bakterie, które namnożyły się w nosie, przedostają się do ucha i tam stwarzają problemy. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby jak najszybciej leczyć katar i żeby zadbać o odpowiednie jego oczyszczanie, tak aby nic nam w nim nie zalegało. Ból ucha nie jest niczym przyjemnym, więc powinniśmy robić wszystko co w naszej mocy, aby jak najrzadziej dopuszczać do pojawiania się tego typu problemów zdrowotnych, bo to naprawdę nie jest nic przyjemnego.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka