Skip to main content
zapalenie ucha środkowego objawy

Ostre surowicze zapalenie ucha środkowego – co to jest i jak można sobie z nim radzić?

Każdy, kogo chociaż raz bolało ucho, doskonale wie, jak uporczywy jest to ból oraz jak trudny jest do usunięcia. Konieczna jest w takich sytuacjach wizyta u laryngologa, który może przeprowadzić dokładne badania oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie wolno żadnego bólu ucha bagatelizować, ponieważ powikłania oraz konsekwencje mogą być bardzo przykre w skutkach.

Dlaczego ostre surowicze zapalenie ucha środkowego jest niebezpieczne?

O nasz narząd słuchu powinniśmy dbać szczególnie mocno – trudno nam sobie przecież wyobrazić sytuację, w której nagle nie możemy nic usłyszeć. Ucho środkowe jest szczególnie narażone na różnorodne kłopoty zdrowotne. Ucho środkowe znajduje się pomiędzy uchem wewnętrznym a zewnętrznym i złożone jest z jamy bębenkowej, która oddziela je od przewodu słuchowego; jamy sutkowej, łańcucha kosteczek słuchowych i trąbki słuchowej oraz komórek powietrznych kości skroniowej.  To tutaj znajdują się również najmniejsze stawy w całym ludzkim organizmie – młoteczek, strzemiączko oraz kowadełko.

Przewlekłe i ostre surowicze zapalenie ucha środkowego

Zapalenia ucha można podzielić przede wszystkim na przewlekłe oraz ostre. Wśród tych ostatnich można wymienić ostre zapalenie ucha – u niemowląt oraz u małych dzieci, ostre ropne zapalenie ucha środkowego oraz ostre zapalenie wyrostka sutkowatego. Najczęściej występującym schorzeniem jest to ropne, które pojawia się aż u trzech czwartych wszystkich dzieci będących poniżej piątego roku życia. Najczęstsza przyczyna ich pojawienia się są nawracające i trudne do zwalczenia infekcje dróg oddechowych,  ale też częste u dzieci zapalenia migdałków czy zatok, anatomia, sztuczne karmienie, jeśli chodzi o niemowlęta, ale także na przykład niskie warunki, w jakich dany pacjent zamieszkuje. Zapalenia ucha mogą pojawić się również, jeśli w uchu zostanie woda, która nie znajdzie ujścia i zostanie ono przeziębione.

Jakie zapalenie ucha środkowego – objawy

Jeśli chodzi o zapalenie ucha środkowego, objawy są zwykle mocno nieprzyjemne, bez względu na to, co je wywołuje. Pierwsze dni to czas, kiedy pojawia się dosyć wysoka gorączka, której nie można wytłumaczyć racjonalnie. Następnie pojawiają się również dreszcze oraz silny ból ucha, ale to nie wszystko – boleć zaczynają również okolice samego wyrostka sutkowatego. W kolejnym etapie pojawiają się szumy w uszach, w których w jamie bębenkowej zaczyna gromadzić się wydzielina. Pojawia się również pulsujący, nieprzyjemny ból głowy oraz brak apetytu. Antybiotyk na zapalenie ucha zawsze jest więc jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jednak możliwy jest do zaaplikowania jedynie po wizycie u odpowiedniego specjalisty.

Konieczne jest dobre leczenie – antybiotyk na zapalenie ucha

Laryngolog zapisuje zazwyczaj antybiotyki, które należy przyjmować przez okres dziesięciu do dwunastu dni, w zależności od zaleceń lekarza. Na liście lekarstw znajdują się również lekarstwa przeciwzapalne, przeciwbólowe, ale też anemizujące błonę śluzową w nosie.

Powiązane wpisy

notatka