Skip to main content
katar wirusowy u dziecka

Katar wirusowy u dziecka – jak go rozpoznać i leczyć?

Wśród najczęściej dokuczających nam dolegliwości chorobowych można wymienić właśnie katar, który dotyka nas nie pytając  o wiek czy inne kwestie. Katar u dziecka jednak zawsze szczególnie nas obchodzi, ponieważ uprzykrza życie, a dziecko nie może sobie często samodzielnie z nim poradzić – na przykład z zalegającą w nosie wydzieliną. O ile u siebie raczej na katar nie zwracamy większej uwagi, to u dziecka powinien nas on zainteresować poważniej, a sam fakt jego wystąpienia nie powinien być przez nas bagatelizowany.

Katar wirusowy u dziecka – skąd się bierze?

Niestety wirusami, a więc i katarem wirusowym można się najszybciej i najprościej zarazić. Przenoszony jest zawsze droga kropelkową, co ułatwia mu zwłaszcza jesienno-zimowa aura. Wirusy rozprzestrzeniane  są podczas kaszlu czy kichania, a jak wiadomo, dzieci nie zawsze zasłaniają usta w takich chwilach. Właśnie z tego powodu jeśli w przedszkolu czy szkole zachoruje jedno dziecko, zwykle potem choruje cała klasa. W przypadku tego rodzaju kataru wydzielina będzie przezroczysta, a sam katar u dziecka można określić jako lejący się.

Co dawać na katar dla dzieci?

Wszystko tak naprawdę będzie zależało od stanu zdrowia dziecka. Zawsze w przypadku złapania wirusowego kataru najlepiej pozostawić dziecko w domu, aby nie zarażało innych dzieci, to po pierwsze, po drugie, żeby mogło spokojnie dojść do siebie i w pełni sił wrócić do szkoły. Na katar dla dzieci znakomicie nadadzą się na początek domowe sposoby, takie jak nawilżanie nosa za pomocą wody morskiej, która pomaga również w oddychaniu, robienie inhalacji z ziół, ale też picie soku malinowego, posiadającego całą moc witamin, kwiat lipy w wersji do picia czy leki z paracetamolem. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli objawy nie ustąpią, a pojawi się na przykład dodatkowo jeszcze gorączka, konieczna będzie wizyta u pediatry, który zaleci odpowiednie lekarstwa dla pociechy.

Czy można przeciwdziałać katarowi?

Katar u dziecka jest zwykle bardzo przykrą dolegliwością, bardzo uciążliwą i często uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie. Na szczęście możliwe jest przeciwdziałanie nie tylko katarowi, ale w ogóle przeziębieniom, grypom i innym infekcjom. Najważniejsze jest zadbanie o wysoką odporność dziecka, najlepiej naturalnymi metodami. Bardzo ważna, a w zasadzie kluczowa jest odpowiednia dieta, przygotowywana ze świeżych produktów oraz posiadających moc witamin i niezbędnych składników mineralnych. Dobrze robi również hartowanie malucha, częste spacery na świeżym powietrzu, a ewentualnie również suplementacja w postaci na przykład tranu.

Katar u dziecka – co robić, jeśli powodem jest coś innego, niż wirus

Nie tylko z powodu wirusów dzieci mogą mieć katar. Równie często jako powód pojawia się alergia i wtedy konieczne jest  możliwie jak największe odizolowanie dziecka od źródła problemu, a więc od samych alergenów. Można pokusić się o kupowanie specjalnych filtrów do oczyszczania powietrza, które powinny przynieść dziecku ulgę w oddychaniu.

Powiązane wpisy

notatka