Skip to main content
katar-wirusowy-czy-bakteryjny-znasz-rozroznienie

Katar wirusowy czy bakteryjny – znasz rozróżnienie?

Zazwyczaj nawet nie zastanawiamy się nad tym, z jakim katarem mamy do czynienia i co jest jego źródłem. Wydaje nam się, że katar to katar i sam powinien przejść, ewentualnie możemy wpływać na zmniejszenie ilości wydzieliny. Prawda jednak jest taka, że bez poznania faktycznej jego przyczyny, trudno będzie nam go dobrze wyleczyć, a wbrew pozorom nie leczony i długo utrzymujący się katar, może prowadzić do dalszych powikłań, które nie będą dobre dla naszego zdrowia.

Katar wirusowy a bakteryjny – poznaj różnice

Najważniejsze co musimy zrobić, to wiedzieć, że w zależności od przyczyny ich pojawienia się, możemy wyróżniać różne rodzaje katarów. Przede wszystkim musimy umieć powiedzieć, czy to co nas złapało to katar wirusowy czy bakteryjny. Wbrew pozorom wcale nie musimy być lekarzem, aby umieć je rozróżnić, wystarczy, że będziemy wiedzieli jakie są ich objawy, a już wszystko będziemy wiedzieli.

Przede wszystkim najczęściej występuje katar wirusowy. Jest on spowodowany infekcjami wirusowymi, na które najbardziej jesteśmy podatni w okresie jesiennym i wiosennym. Zła dieta, przegrzewanie organizmu i zmęczenie, powodują że mamy słabą odporność, a to przekłada się na nasze problemy z infekcją.

Katar ten rozwija się bardzo szybko, więc może się już pojawić w ciągu kilku do kilkunastu godzin od zarażenia. Jeżeli chodzi o katar bakteryjny, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dochodzi do niego na skutek zakażenia uszkodzonej błony śluzowej w nosie. Dlatego też, bardzo często taki katar powstaje z nieleczenia kataru wirusowego.

Katar wirusowy czy bakteryjny?

Aby móc poznać przyczynę naszego kataru, musimy wiedzieć, po czym możemy poznać odpowiedź na pytanie katar wirusowy czy bakteryjny? Przede wszystkim w przypadku tego pierwszego wydzielina z nosa będzie bardziej wodnista, mętna, nie posiada zapachu, a fakt że jest taki lejący, sprawia, że co chwilę będziemy musieli sięgać po chusteczkę. Znowu jeśli nie będzie to katar wirusowy a bakteryjny, to możemy być pewni, że wydzielina jaka będzie się wydostawała z naszego nosa będzie miała zabarwienie żółte lub zielone, co będzie świadczyło o obecności ropy w przewodach nosowych, a także będzie miała nieprzyjemny zapach.

Jeśli widzimy, że w naszym przypadku mamy do czynienia z tym drugim rodzajem kataru – bakteryjnym, to jak najszybciej powinniśmy się udać do lekarza. On zaproponuje nam odpowiednie leki, a czasami może się okazać, że potrzebne będzie nam nawet zastosowanie antybiotyku.

Odpowiednio rozpoznany kata wirusowy

Tylko odpowiednie rozpoznanie kataru, pozwoli nam się z nim rozprawić szybko i skutecznie. Im dłużej będzie trwał u nas katar wirusowy, tym większa będzie szansa, że dojdzie do zakażenia bakteriami, a przemiana kataru w bakteryjny, już nie będzie ani przyjemna, ani tym bardziej łatwa do wyleczenia. Dlatego, jeśli wiemy jaki katar nam dolega, to koniecznie powinniśmy jak najszybciej podjąć odpowiednie środki działania, tak aby nie dopuścić do pogorszenia jego stanu, a co się z tym wiąże, też naszego zdrowia.

Powiązane wpisy

notatka