Skip to main content
przeziębiona kobieta

Jak sobie poradzić z suchym kaszlem u dzieci i dorosłych?

Kaszel to pewnego rodzaju odruch obronny, dzięki któremu z płuc wyrzuca się sporą ilość powietrza, a przy okazji dochodzi do dosyć głośnego chrząknięcia, dzięki czemu oczyszcza się drogi oddechowe z nagromadzonych w nich pyłów, zanieczyszczeń oraz śluzu. Jeżeli kaszel nie ustępuje i nie pojawi się sporadycznie, może być przyczyną chorób, często nawet przewlekłych. Co, kiedy po prostu atakuje nas przeziębienie albo grypa, a wtedy gardło daje się nam we znaki?

Co z kaszlem suchym

Jedna z najczęstszych dolegliwości pojawiających się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jest kaszel suchy. Jest to dosyć uciążliwa przypadłość, z powodu której można mieć nawet problemy ze snem. Gdy się kładziemy, objawy nasilają się i nie pozwalają normalnie zasnąć. Jako działanie fizjologicznie uwarunkowane, nie jest od nas zależeć i nie możemy wpłynąć na jego zahamowanie, gdy się pojawi. Jak dochodzi do jego pobudzenia. Wszystko z powodu tak zwanych punktów kaszlowych. Znajduje się one w takich organach wewnętrznych, jak oskrzela, krtań, czy tchawica. Czasem także impulsy wydostające się z płuc mogą powodować odruch kaszlowy.

Jeśli chodzi o kaszel w formie suchej, jest nazywany także kaszlem nieproduktywnym i może być nawet przyczyną niebezpieczeństw, kiedy wcześniej miało się do czynienia na przykład ze złamaniem żeber. Również w przypadku operacji w obrębie brzucha może powodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości. U niektórych osób doprowadza on do pękania naczynek krwionośnych, szczególnie w obrębie śluzówki gardła. W skrajnych przypadkach doprowadza nawet do omdleń.

Jak sobie poradzić z suchym kaszlem?

Oczywiście zanim przystąpi się do leczenia, trzeba będzie odwiedzić lekarz. Wtedy on nam powie, co na suchy kaszel będzie najlepszy wyborem. Uporczywy suchy kaszel oraz męczący suchy kaszel potrafią spędzić sen z powiek, nawet dzieciom. Należy wtedy zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki gardła, by podczas oddychania nie reagowała z powodu jej wysuszenia i nie doprowadzała do następnego odruchu kaszlowego. Co na kaszel suchy wspiera z nim walkę? Warto dużo pić, ponieważ przesuszone drogi oddechowe ze względu na możliwą infekcję nie mogą wrócić do normy. Wiele osób decyduje się ponadto na syrop na suchy kaszel, dzięki któremu, często opierający się na prawoślazie, czy jednym z lepszych środków o działaniu nawilżającym.

A co, kiedy zwykły syrop na kaszel suchy nie pomaga? Czasem może okazać się konieczne zastosowanie dodatkowych inhalacji oraz środków, niekiedy jednak wprowadza się dodatkowe badania, ponieważ przypadłość ta może mieć poważniejsze podłoże, które wymaga konieczności kontroli.

Nigdy nie można lekceważyć stanu, w którym pojawia się suchy kaszel u dziecka. Szczególnie suchy kaszel w nocy może być bardzo dokuczliwy. Jeśli zatem chodzi o suchy kaszel, przyczyny tego stanu należy dopatrywać się w pogodzie, osłabionej odporności organizmu, a także w przesuszonych, klimatyzowanych pomieszczeniach. To najczęstsze przyczyny powstawania kaszlu suchego. Na suchy kaszel domowe sposoby mogą okazać się skuteczne. W tym celu warto zastosować napary z rumianku, a także z tymianku, anyżu i podbiału. Zioła te pomogą nawilżyć śluzówkę gardła, dzięki czemu nawet kaszel suchy u dziecka przebiegnie łagodniej. Inne sposoby na suchy kaszel to również nawilżenie powietrza w miejscu, w którym przebywa chory. Na suchy kaszel pomagają ponadto inhalacje.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka