Skip to main content
kaszląca kobieta

Kaszel mokry – jak sobie z nim poradzić?

Często jest tak, że właśnie kaszel mokry pojawia się dopiero jako następstwo kaszlu suchego. I nie wolno go jednak bagatelizować. Jeżeli mokry kaszel zaczyna występować, oznacza to, że właśnie wspólnie z nami prowadzi walkę przeciw wszystkim zanieczyszczeniom, które znalazły się w drogach oddechowych. To jednak nie świadczy o tym, że wystarczy wykrztusić zalegającą wydzielinę, by wyzdrowieć. Przewlekły mokry kaszel może bowiem być przyczyną nie tylko standardowego i pospolitego przeziębienia, ale także symptomem świadczącym o gruźlicy, czy zapaleniu płuc.

Co z tym kaszlem?

Oczywiście kaszlu nie można traktować jako zły odruch. Ma on na celu pomoc ludzkiemu organizmowi w pozbyciu się zalegającej w nim wydzieliny, flegmy. Mimo wszystko nie można także na własną rękę wybierać sobie odpowiednich leków, które wspomogą cały ten naturalny proces. Należy najpierw skorzystać z porady lekarskiej. Dopiero wtedy otrzymuje się np. odpowiedni syrop na kaszel mokry, które pomoże w szybszym wyleczeniu.
Co w momencie, gdy pojawia się pytanie, czy atakuje nas właściwie kaszel suchy czy mokry? Wtedy właśnie lekarz może pomóc znaleźć przyczynę takiego stanu oraz określić, jaki kaszel w tym momencie się pojawia. Mimo wszystko na rynku jest dostępnych już wiele środków, które pozwalają za jednym zamachem wyleczyć każdy rodzaj kaszlu.

A mokry kaszel w nocy?

Nigdy nie można go lekceważyć. Trzeba być bardzo ostrożnym, ale także nie stosować syropów wykrztuśnych na noc, ponieważ wydzielina zacznie spływać do gardła i będzie można się nią dodatkowo przez sen zakrztusić. To duże zagrożenie zdrowotne. Co więcej, w nocy można mieć problemy ze snem, jeśli jeszcze przez położeniem do łóżka zacznie się mocno odkrztuszać.

Leczenie kaszlu u dzieci

Mokry kaszel u dziecka nigdy nie powinien zostać niezauważony. Kiedy wydzielina przybiera białawy odcień, może to świadczyć o wirusach, które dopadły gardło naszego dziecka. Kaszel mokry u dziecka, który jest żółto- zielony, świadczy natomiast o bakteryjnym zakażeniu, które najczęściej leczy się antybiotykiem. Oczywiście stosuje się także syrop dla dzieci na kaszel mokry, ale ma ona raczej działanie wspierające, aniżeli główne i podstawowe.
Co na mokry kaszel u dziecka może być jeszcze skuteczne? Na pewno nie można doprowadzić do większego podrażnienia gardła, a także nie powinno się pozwalać swojemu dziecku opuszczać domu, tym bardziej bez odpowiedniego okrycia, ponieważ infekcje bakteryjne są poważne, a traktowane pobłażliwie mogą jedynie pogorszyć stan chorobowy. Ostrożność jest istotna nawet wtedy, gdy jest to mokry kaszel u dziecka bez gorączki.
A co zrobić w przypadku, gdy pojawia się mokry kaszel u niemowlaka? Jest to stan, kiedy u maluszka dochodzi najprawdopodobniej do infekcji nosogardzieli. Kaszel mokry u niemowlaka występuje także w przypadku spływania wydzieliny po tylnej ścianie jego gardła. Dla wykluczeniu infekcji najczęściej wykonuje się morfologię krwi. A jeśli chodzi o mokry kaszel u dziecka, ile trwa taka dolegliwość? Jeśli nie ma żadnych innych objawów, ani przyczyn wystąpienia kaszlu, a sam kaszel nie utrzymuje się dłużej, niż przez sześć tygodniu, raczej nie trzeba nadmiernie się niepokoić.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka