Skip to main content
domowe-sposoby-na-przewiane-ucho

Domowe sposoby na przewiane ucho

Wszelkie choroby dotyczące narządu słuchu mają bardzo nieprzyjemny, bolesny przebieg. Nawet coś tak pozornie błahego, jak przewiane ucho wymaga podjęcia zdecydowanych kroków, bo ból będzie sprawiał poważne problemy niejednokrotnie uniemożliwiając funkcjonowanie. Przeważnie przewianie nie wymaga stosowania żadnych leków, czasem może się obejść też bez wizyty u lekarza (dla własnego bezpieczeństwa można jednak odwiedzić najbliższą przychodnię), o ile nie przerodzi się w groźne zapalenie ucha. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na przewiane ucho i które z nich możesz wykorzystać.

Przewiane ucho – jak do tego dochodzi?

Przyczyną przewiania (nie tylko zresztą) ucha jest ekspozycja na niekorzystne warunki zewnętrzne, w nieodpowiednim ubraniu i przy zaistnieniu dodatkowych czynników takich jak wcześniejsze zmęczenie się i przegrzanie, świeżo wzięty prysznic, umyte i jeszcze mokre włosy. Najłatwiej jest o coś takiego wiosną i jesienią – pogoda wydaje się całkiem przyjemna, więc niekoniecznie dba się o ciepłe ubranie albo też zdejmuje jego elementy, bo bywa gorąco. Organizm wystawiony na działanie nagłego ochłodzenia staje się o wiele łatwiej dostępny dla różnych drobnoustrojów, więc o chorobę nietrudno.

Przewiane ucho – objawy

Dolegliwość jest bardzo nieprzyjemna, przypomina nieco mniej bolesne zapalenie ucha. Osoba z przewianiem odczuwa dojmujący ból ucha, jak również głowy. Ucho boli bardziej przy zdecydowanych ruchach głową lub przy czynnościach wymagających ruchów „wewnętrznych”, czyli np. żuciu pokarmów. Mogą wystąpić lekkie nudności, trudność w skupianiu się na czymś, rozdrażnienie, rozbicie. Zdarzają się też zaburzenia ostrości słyszenia, a ucho lub uszy mogą sprawiać wrażenie, że włożyliśmy do nich watę.

Bardzo rzadko objawy przewiania daje samo ucho. Przeważnie uraz wywołany kontaktem z zimnym powietrzem dotyczy całej górnej połowy ciała, czyli głowy, szyi, karku, często też klatki piersiowej i pleców, więc ból może dotyczyć jednej z wymienionych okolic, promieniując na inne. Jeśli odczuwa się dolegliwości karku lub szyi, są one sztywne, trudniej jest się poruszać. Złe samopoczucie pogarsza dodatkowo występująca przy tym wszystkim gorączka, dzięki czemu efekty przewiania wyglądają trochę na zwykłe przeziębienie.

Jak leczyć w domu dolegliwość, jaką jest przewianie ucha?

Leczenie tego typu dolegliwości jest trudne z uwagi na to, że najczęściej trzeba swoje po prostu przecierpieć. Objawy przypominają zaawansowane przeziębienie, więc terapia będzie skupiała się na rozgrzaniu i poprawie odporności organizmu. W rozgrzaniu się pomogą smaczne, pełne witamin napoje o przyjemnym zapachu, do stworzenia których wystarczą składniki dostępne w każdym domu.

Można wypić np. herbatę z miodem i cytryną, herbatę z sokiem malinowym, nalewkę (to wprawdzie alkohol, ale świetnie rozgrzewa), napar z lipy, czarnego bzu lub sosny. Jeśli ucho bardzo boli i potrzebujesz wziąć coś przeciwbólowego, nie można łączyć tabletek z alkoholem. Podczas przewiania najbardziej cierpią okolice głowy, dlatego też można je dodatkowo ogrzewać nausznikami, czapką, szerokim kołnierzem, koniecznie stosując ciepłą i zabudowaną osłonę podczas wychodzenia na zewnątrz (wskazane jest jednak pozostanie w domu). Dobrym pomysłem jest też lekka inhalacja lub pachnąca kąpiel z olejkami eterycznymi.

Powiązane wpisy

notatka