Skip to main content
jak szybko wyleczyć katar

Domowe sposoby na katar – czy istnieje skuteczne lekarstwo?

O katarze można powiedzieć naprawdę wiele. Podobno nieleczony trwa tydzień, a leczony – siedem dni. Istnieją jednak różnorodne sposoby na to, żeby skutecznie się go pozbyć – nie tylko korzystając z farmaceutycznych nowości rynkowych. Domowymi sposobami można czasem zdziałać znacznie więcej w znacznie krótszym czasie, a w przypadku kataru o to właśnie chodzi nam najbardziej.

Domowe sposoby na katar czyli jak sobie poradzić z nieproszonym gościem?

Katar może pojawić się u nas bez względu na porę roku. Zapalenie błon śluzowych nosa, które objawiają się właśnie katarem, najczęściej wywołują bakterie lub wirusy, dlatego pora roku nie ma znaczenia. Najczęściej jednak zwiększone zachorowanie na katar odnotowuje się w sezonie jesienno-zimowym, a przenoszony może być również drogą kropelkową. Pierwsze objawy po zakażeniu, a więc nieprzyjemne uczucie drapania w nosie czy kichanie najczęściej możemy odnotować  po dwóch do czterech dób. Kolejna oznaką jest zatkany nos oraz pieczenie, a nawet łzawienie oczu. W takich chwilach najczęściej i najchętniej sięgamy po leki oraz środki farmaceutyczne, jednak niekoniecznie one mogą być najskuteczniejsze.

Jak szybko wyleczyć katar?

Jeśli zwykle po zakażeniu i po trudnościach z oddychaniem oraz przy zatkanym nosie zastanawiasz się, jak szybko wyleczyć katar, zacznij szukać odpowiednich specyfików w domu, a nie na przykład w aptece. Podczas każdej infekcji, nawet niepozornej oraz wyglądającej niegroźnie lepiej zostać w domu, aby się nie doziębić. Najlepsze w takich chwilach zawsze są krople na katar, które pomogą w odblokowaniu nosa oraz ułatwią oddychanie. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie stosować ich dłużej niż pięć do siedmiu dni – w zależności od potrzeb. Krople do nosa w zbyt dużej ilości prowadzą do obrzęków błony śluzowej nosa, stając się bardzo cienką i nie stanowiąc tym samym żadnej ochrony.

Domowe sposoby na katar – jak najszybciej można się go pozbyć?

Katar bardzo nie lubi witaminy C, dlatego w tym czasie bardzo ważne jest spożywanie naprawdę sporej dawki, sięgającej nawet trzech czy czterech tabletek dwa, a nawet trzy razy dziennie. Kwas acetylosalicylowy jest bowiem najlepszym lekarstwem na tę przykrą dolegliwość. Witamina C skutecznie wzmacnia ścianki naczynek krwionośnych, które podczas kataru bywają szczególnie narażone na pęknięcia czy otarcia. Witamina C odpowiada również za uniemożliwienie przedostawania się bakteriom oraz wirusom do środka komórek. Domowe sposoby na katar to również regularne i dokładne czyszczenie nosa ze znajdującej się w nim wydzieliny. To dzięki temu możliwe jest swobodniejsze oddychanie.

Jak szybko wyleczyć katar – krople na katar

Oczywiście krople do nosa to znakomite rozwiązanie, śluzówkę nosa można jednak dodatkowo zwilżać za pomocą wody morskiej. Warto pamiętać także o odpowiedniej temperaturze panującej w pomieszczeniu i odpowiedniej wilgotności powietrza – zbyt suche wysusza śluzówkę. Skuteczne są również domowe inhalacje z dodatkami olejku eterycznego, na przykład eukaliptusowego czy sosnowego.

Powiązane wpisy

notatka