Skip to main content
dokuczliwy-i-grozny-bol-ucha-o-czym-moze-swiadczyc

Dokuczliwy i groźny ból ucha – o czym może świadczyć?

Uszy to wrażliwe narządy, odpowiadające głównie za zmysł słuchu, ale również równowagi. Wszelkie choroby tego narządu czy zakłócenia działania mogą się odbić na ogólnym samopoczuciu, często będą wywoływały np. zawroty głowy, nudności, a nawet światłowstręt.

Problemy z uszami

Istnieje kilka chorób np. zapalenie ucha oraz dolegliwości, których pierwszym i głównym objawem jest silny ból ucha. Naturalnie nie każdy taki objaw ze strony uszu jest od razu symptomem poważnego schorzenia – uszy mogą też boleć w związku z obecnością płynów wewnątrz, z nadmiernym wydzielaniem woskowiny czy też skłonnością do zatykania się przewodu słuchowego czopem woskowinowym. Niektórym takim objawom można zapobiec, stosując właściwą higienę, przydatne będą też regularne kontrole u lekarza laryngologa.

Zatkane ucho – przyczyny

Dość często spotykanym powodem występowania lekkich dolegliwości (co nie znaczy, że są one możliwe do zignorowania) jest skłonność do nadmiernego wydzielania woskowiny i jej twardnienia w przewodzie słuchowym. Jeśli woskowiny zrobi się zbyt dużo, powstanie z niej twardy czop, który całkowicie lub częściowo „przytka” wylot kanału słuchowego. Naturalnym objawem takiego zjawiska jest właśnie zatkane ucho.

Pojawia się lekkie lub znaczne osłabienie słuchu, niektórzy skarżą się na słyszalny szum lub podobny dźwięk, a nawet chlupot wewnątrz ucha. W niektórych przypadkach towarzyszą temu objawy bólowe. Mniejsze ilości woskowiny można usuwać samodzielnie w domu, stosując specjalne krople lub płucząc ucho odpowiednio przygotowanym, lekko ciepłym roztworem. Jeśli czop zatykający ucho mocno stwardniał i daje objawy bólowe, trzeba wybrać się do lekarza, który pozbędzie się go w profesjonalny sposób.

Jak odetkać zatkane ucho?

Innymi przyczynami odczuwania zatkanego ucha jest na przykład katar lub zapalenie zatok. Przy takich dolegliwościach dochodzi do przytykania kanałów usznych wydzieliną, zalega w nich płyn i pojawiają się nie tylko objawy obniżenia jakości słuchu, ale również ból i uczucie rozpierania wewnątrz ucha. Jeśli w kanałach występuje płyn lub wydzielina, objawy mogą nasilać się np. przy kichaniu, albo właśnie wtedy samoistnie ustępować na jakiś czas. Chociaż tego typu symptomy są dość naturalne, nie warto się męczyć, skoro są możliwości poprawy sytuacji.

Pierwszym pomysłem jest oczywiście skorzystanie z pomocy laryngologa, który dość szybko poradzi sobie z usunięciem zanieczyszczeń z wnętrza ucha lub zaleci środki medyczne umożliwiające wywołanie właściwego efektu. Są też domowe sposoby na zatkane ucho wykorzystujące moc ziół oraz ogrzewania. Trzeba pamiętać, że aczkolwiek właściwa higiena uszu jest istotna, nie można z nią przesadzać. Dostanie się do wnętrza ucha wody – ciepłej lub zimnej – może doprowadzić do rozwinięcia się tego narządu. Nadmierne stosowanie różnych płukanek również stanowi zagrożenie dla zdrowia uszu. Problematyczne są nawet zwykłe pałeczki do czyszczenia, którymi można co najwyżej czyścić małżowinę z zewnątrz, ale absolutnie nie należy ich wkładać do wnętrza ucha.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka