Skip to main content
długotrwały kaszel mokry

Długotrwały kaszel mokry – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim poradzić?

Zwykle kaszlu nie bierzemy zbyt poważnie ani nie traktujemy go jako oznaki poważniejszego schorzenia. Jeśli jednak kaszel nie przechodzi o zaczyna trwać zdecydowanie za długo – to znaczy utrzymuje się od ponad ośmiu tygodni, a my nie reagujemy, to znaczy, że przyszedł zdecydowanie najwyższy czas, żeby cos z tym zrobić, ponieważ w przeciwnym razie nasz przewlekły kaszel może zmienić się w coś znacznie gorszego.

Mokry kaszel – czy to objaw choroby?

Kaszel, który został wywołany podrażnieniem strun głosowych czy infekcją najczęściej samoczynnie znika do czasu sześciu tygodni. Jeśli utrzymuje się powyżej ośmiu tygodni, oznacza to najczęściej problemy związane z górnymi drogami oddechowym. Aż dziewięćdziesiąt procent wszystkich schorzeń, których objawem jest przewlekły kaszel, to na przykład astma, przewlekły stan zapalenia oskrzeli, szczególnie niebezpieczny, kiedy jest nieleczony, choroba płuc – obturacyjna, przewlekła, ale także refluks żołądkowo-przełykowy. Wśród schorzeń, jakie należy brać pod uwagę w takich sytuacjach jest wywołana na tle immunologicznym niedoczynność tarczycy. Tutaj najczęściej można go spotkać u kobiet w okresie przekwitania. Ale nawet mokry kaszel może pojawić się, kiedy się śmiejemy, kiedy bierzemy zbyt głęboki wdech, ze względu na hiperwentylację, długotrwale mówienie, śpiewanie, ale również styczność z zapyleniem, aerozolami, perfumami czy dymem tytoniowym. Kaszlu możemy spodziewać się również po wytężonym wysiłku fizycznym.

Przewlekły kaszel – niebezpieczny dla zdrowia

Kaszlu tego typu nie wolno bagatelizować, a najważniejszym pierwszym krokiem jest ustalenie dokładnej przyczyny takiego stanu rzeczy. W tym celu nie wolno leczyć się samodzielnie, własnoręcznie przygotowywanymi specyfikami, a jedynie udać się do lekarza, który wykona dokładne badania i na ich podstawie będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie. Inhalacje, syropy czy napary to jedynie półśrodki, które samodzielnie nie nadają się do leczenia samego w sobie.

Przewlekły kaszel – czym dodatkowo można sobie pomóc w jego zwalczaniu?

Poza lekami zapisanymi przez lekarza specjalistę zawsze warto dodatkowo wspomóc się naturalnymi oraz domowymi sposobami, które od dawien dawna sprawdzały się znakomicie i skracały każdą chorobę. Jednym ze starych i sprawdzonych sposobów jest przygotowanie syropu z cebuli, ale również picie malinowego soku czy dodawanie go na przykład do herbaty. Ważne, aby był to faktycznie prawdziwy sok z malin, a nie słodzony specyfik ze sklepowych półek. Warto do diety wprowadzić większą ilość czosnku, ponieważ ma działanie antybakteryjne, bardzo ważne w takich chwilach, łagodzi bowiem sam kaszel. Pomocne jest również oklepywanie czy wklepywanie spirytusu salicylowego w okolicach pleców i klatki piersiowej – pomaga to w odrywaniu się trudnej do usunięcia wydzieliny. Trzeba pamiętać również o odpowiednim nawilżeniu powietrza oraz o właściwej temperaturze w pomieszczeniu – nie może być zbyt wysoka, bo wtedy powietrze z automatu jest suche, drażniące dla gardła.

Powiązane wpisy

notatka