Skip to main content
popielniczka

Chrypka i ból gardła u nałogowych palaczy

Kiedy struny głosowe przestają domagać, wtedy może pojawić się długotrwała chrypka, która często sprawia ogromne trudności, szczególnie osobom wykorzystującym w swojej pracy aparat mowy. Przewlekła chrypka może być także objawem zapalenia jamy ustnej oraz gardła, ale niekiedy stanowi o znacznie poważniejszych przyczynach. Zazwyczaj mowa tutaj o raku krtani. Jeśli jest się nałogowym lub biernym palaczem, istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że zachoruje się na tą chorobę.

Chrypka u palacza

Kiedy nałogowo pali się papierosy, ciężko prędzej czy później nie zauważyć u siebie wielu negatywnych skutków ubocznych tego stanu. Kondycja gardła nie jest w najlepszym stanie, a długotrwała chrypka i brak poprawy tylko pogarszają już naruszony aparat mowy, czyli krtań. Ciężko się więc dziwić, że chrypka u palacza jest raczej na porządku dziennym. Kiedy zatem pojawia się chrypka, przyczyny tego stanu można dopatrywać się w papierosach. Jak wiadomo, posiadają one niewyobrażalną ilość wszelkiego rodzaju substancji smolistych, szkodliwych, które dobrowolnie wprowadzamy do swojego organizmu. Przewlekła chrypka u dorosłych, którzy ze względu na nałóg sięgają po papierosy i nie potrafią ograniczyć ich ilości, może być poważnym powodem do zmartwień, ponieważ nałóg niszczy delikatną śluzówkę gardła, ale również płuc, przełyku, tchawicy, oskrzeli, jamy ustnej i nosa.
Długo utrzymująca się chrypka, najczęściej minimum kilka tygodni, to powód ku temu, by zgłosić się do lekarza. Trzeba wtedy szczerze porozmawiać ze specjalistą i przyznać się do nałogowego palenia. Chrypka palacza to bardzo poważne zjawisko. Zbagatelizowane i przyjęte jako zwykły objaw przeziębienia może sprawić, iż cichy zabójca już rozwijający się w naszym ciele pozostanie niezauważony, a następnie uderzy ze zdwojoną mocą, gdy już będzie za późno na ratunek.

Gdy rzucamy palenie

To, że rzucamy palenie, wcale nie oznacza, że chrypa opuści nasze gardło. Jak przy każdym nałogu, chrypka po rzuceniu palenia może stanowić efekt uboczny odstawienia. Może zająć to trochę czasu, zanim chrypa całkowicie zaniknie bądź, jeżeli będzie nadal się utrzymywać, najlepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy lekarskiej. Oczywiście minie trochę czasu, zanim cały organizm przestawi się na zdrowsze funkcjonowanie, niemniej jednak kontrola obecnego stanu i kondycji swojego ciała jest jak najbardziej wskazana.
Czasem reakcja na rzucenie palenia jest taka, że chwilowo osłabiają się struny głosowe, chrypka natomiast w połączeniu z kaszlem jest bardziej wzmożona i intensywna. Nie tylko pojawia się natomiast chrypka. Zanik głosu na kilka dni również może być efektem odstawienia. Detoks i odtruwanie organizmu to proces oczyszczając nasze ciało i przygotowujący go do bardziej wydolnego i zdrowszego funkcjonowania.
Kiedy pojawia się chrypka, tabletki na bazie naturalnych składników miodu i cytryny mogą pomóc zwalczyć doraźnie dolegliwości i załagodzić je. Mając motywację do zdrowszego stylu życia warto również postawić na zdrowszą dietę, dzięki czemu po rzuceniu palenia szybciej wrócimy do formy.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka