Skip to main content
choroby-zakazne-swinka-ma-rozny-przebieg-w-zaleznosci-od-wieku

Choroby zakaźne – świnka ma różny przebieg w zależności od wieku

Jak w większości przypadków chorób zakaźnych, które pojawiają się u dziecka, także świnka ma różny przebieg, w zależności od tego, czy występuje u dziecka czy u osoby dorosłej. Poza tym, na jej przebieg będzie miała także wpływ ogólna kondycja organizmu, ale w większości przypadków jej przejście u dzieci jest dość łagodne. Nie mniej, w trudniejszych przypadkach i u osób chorych, może przechodzić ciężej, a co się z tym wiąże, może dochodzić do różnego rodzaju powikłań, takich jak: zapalenie opon mózgowych, trzustki, jąder czy mózgu. Dlatego też tak ważne jest doglądanie chorego i reagowanie na wszystkie niepokojące objawy, jakie będą się pojawiać.

Co wiemy o śwince – choroba u dzieci i dorosłych?

Przede wszystkim, trzeba wiedzieć, że świnka choroba atakująca częściej wiosną i jesienią, niż zimą i latem, najczęściej występuje u dzieci. Przenoszona jest nie tylko drogą kropelkową, ale także poprzez sztućce i inne naczynia, jeżeli został na nich ślad śliny chorego. Nie mniej, jest mało odporna na działanie mydła, wysychanie i działanie temperatury, więc jeżeli zachowamy odpowiednie środki ostrożności i zasady higieny, to istnieje duża szansa, że uda nam się uniknąć zarażenia tą chorobą. Dodatkowo jeszcze, musimy wiedzieć, że świnka choroba powoduje dolegliwości bólowe, a ponieważ dochodzi do zapalenia ślinianek, dziecko ma problem z szerszym otwarciem ust, z piciem i przełykaniem. Dodatkowo musimy uważać na kwaśne napoje i dania, bo będą one nasilały te objawy. Jeżeli interesuje nas to jakie świnka objawy będzie wykazywała, to trzeba wiedzieć, że będzie to: ból głowy, nabrzmiałe ślinianki, dziecko jest markotne, a dodatkowo jeszcze nie chce jeść, ani pić. Takie zachowania powinny być dla nas sygnałem, że zaczyna się dziać coś niedobrego, a co się z tym wiąże, że jeszcze uważniej powinniśmy zacząć obserwować nasze potomstwo.

Warto jednak pamiętać, że w znacznej większości przypadków świnka u dzieci przechodzi bez większych problemów i powikłań, a więc poza dolegliwościami bólowymi, które jednak mogą być dość znaczne, nie powinno dziać się nic gorszego. Inaczej jednak jest, jeśli świnka u dorosłych się pojawia, bo wówczas jej objawy są bardziej bolesne, dolegliwości również przez dorosłych są znoszone gorzej niż przez dzieci, a co więcej, może dochodzić do sporych powikłań. Panowie w wyniku powikłań po śwince mogą stać się bezpłodni, co będzie wynikiem zapalenia jąder, natomiast panie, które zachorują na świnkę w czasie ciąży, mogą tą ciążę stracić. Dlatego też lepiej jest, aby to dziecko przechodziło świnkę, bo wówczas jest mniejsze prawdopodobieństwo, że choroba pozostawi po sobie jakieś trwałe ślady.
Są dzieci, które przechodzą wszystkie zakaźne choroby z okresu dzieciństwa i są takie, które tych chorób nie przechodzą praktycznie w ogóle. Oczywiście każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko jest zdrowe, jednak w przypadku dziecięcych chorób zakaźnych, im szybciej są one przebyte przez daną osobę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo powikłań, a co się z tym wiąże, tym mniejszy jest później strach, że choroba pojawi się w najmniej odpowiednim momencie i poczyni ogromne szkody w organizmie dorosłego człowieka.

Dodaj komentarz

notatka