Skip to main content
choroby-zakazne-odra-najczesciej-wystepuje-u-dzieci

Choroby zakaźne – odra najczęściej występuje u dzieci

Wielu ludzi dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jakie są choroby zakaźne wieku dziecięcego, a więc każdy, kto ma dziecko w przedszkolu zastanawia się, kiedy jego dziecko przyniesie jedną z nich. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są objawy takich chorób, tak aby wiedzieć, kiedy od razu trzeba zacząć działać, kiedy udać się do lekarza, tak aby mieć pewność, że dziecko najszybciej jak to możliwe otrzyma niezbędną pomoc. Jeżeli chodzi o to, kiedy pojawia się odra, to najczęściej dotyczy ona dzieci od 6 do 12 miesięcy, a także tych do 15 lat, jeśli nie dostały odpowiedniej dawki przypominającej podczas szczepienia. Dlatego też, pojawia się ona co kilka lat, w postaci mniejszej lub większej epidemii.

Odra choroba, którą przechodzi większość dzieci – objawy

Warto wiedzieć, jak najwięcej o chorobach zakaźnych, tak aby wiedzieć, na które z nich może zachorować nasze dziecko, jeszcze w okresie dziecięcym, tak aby móc się na ich temat w odpowiedni sposób przygotować. Jeżeli wpiszemy w Internecie frazę odra choroba, to uzyskamy wszystkie najważniejsze informacje z którymi będziemy mogli się na spokojnie zapoznać. To właśnie po lekturze takich wiadomości, będziemy wiedzieli, że odra objawy wykazuje takie jak: gorączka, katar, ból gardła, światłowstręt, a do tego jeszcze twarzyczka dziecka będzie wyglądała tak, jakby od dłuższego czasu płakało. Jednak jeżeli będzie to odra wysypka także się pojawi, a trzeba tutaj wiedzieć, że jest ona dość charakterystyczna. Najpierw będzie gruboplamista, zlewająca się w czerwone plamy z drobnymi grudkami, dopiero na koniec stanie się brunatna i zacznie się łuszczyć. Ważna jest tutaj także kolejność jej pojawiania się, bo najpierw będzie za uszami, na twarzy i szyi, a następnie wystąpi na tułów, ręce i nogi, co także powinno być dla nas dowodem, że to jest odra choroba dziecięca, która w większości przypadków przechodzona jest stosunkowo łagodnie.

Jedynie u dzieci, które mają słabszą odporność, może dojść do jej gorszego przechodzenia, a co się z tym wiąże, może się okazać, że pojawią się nawet drgawki. Dlatego tak ważne jest to, aby uważnie obserwować dziecko przez cały czas trwania choroby, bo tylko wówczas będziemy mogli mieć pewność, że w porę uda nam się wychwycić niepokojące objawy. Zawsze też należy się udać do lekarza, który oceni czy faktycznie mieliśmy rację, a dodatkowo jeszcze powie na co powinniśmy zwrócić uwagę i co jeszcze możemy zrobić, aby przynieść naszemu dziecku ulgę. Najważniejsze przecież będzie tutaj to, aby nasze dziecko nie musiało się męczyć z tą chorobą więcej, niż to jest konieczne.

Chociaż część objawów jest mało charakterystyczna, to jednak w późniejszym okresie odra objawy ma bardzo charakterystyczne, więc nie powinniśmy mieć wątpliwości, że należy się udać do lekarza po dokładniejsze wytyczne, jak trzeba postępować w tej chorobie. Warto jednak wiedzieć, że w większości dzieci przechodzą ją łagodniej niż dorośli, dlatego jeżeli okaże się, że nasze dziecko na nią zachorowało, to tak naprawdę powinniśmy się cieszyć z tego, że już później nie będzie musiało się nią przejmować.

Dodaj komentarz

notatka