Skip to main content
rumień nagły, a trzydniówka

Choroby zakaźne trzydniówka – jak wygląda rumień nagły?

Są takie choroby zakaźne, które występują bardzo często, a co się z tym wiąże, znaczna część rodziców miała okazję się z nimi spotkać. Jedną z nich jest właśnie trzydniówka, która ma dość charakterystyczny przebieg, więc jeżeli będziemy wiedzieli, jak się objawia i z czym się wiąże, to może się okazać, że nie będzie potrzebna nawet wizyta u lekarza. Zwłaszcza, że na tą chorobę nie ma żadnego lekarstwa, a jedynie co, możemy próbować podawać leki przeciwgorączkowe, jeżeli okaże się, że dziecko ma wysoką gorączkę.

Trzydniówka? Rumień nagły? czy jest się czego bać?

Im więcej będziemy wiedzieli o trzydniówce, która dotyka większość dzieci do ukończenia drugiego roku życia, tym mniej będziemy się nią stresowali, a co się z tym wiąże, tym spokojniej ją przejdziemy razem z dzieckiem. Przede wszystkim warto wiedzieć, że trzydniówka to choroba zakaźna, która objawia się nagłym skokiem temperatury, która utrzymuje się przez 2-3 dni. Poza wysoką temperaturą, może się okazać, że nasze dziecko nie będzie wykazywało żadnych innych dolegliwości, będzie tylko niewiele mniej ruchliwe niż normalnie, a co się z tym wiąże, patrząc na nie, trudno będzie nam uwierzyć, że cokolwiek mu dolega i że jego organizm zmaga się z tak wysoką temperaturą. Ta po upływie tych kilku dni spada tak samo gwałtownie jak się pojawiła, ale także na ciele dziecka zaczyna się pojawiać rumień nagły.

Jak wygląda rumień nagły?

Jest to wysypka drobnoplamkowa, bladoróżowa, która pojawia się przede wszystkim na tułowiu. Co ważne, po naciśnięciu plamki znikają, a także nie pozostawiają żadnych śladów. Jeśli to będzie rumień nagły wysypka właśnie tak będzie się prezentowała, a to powinno być dla nas potwierdzeniem, że nie dzieje się nic złego, zwłaszcza że zniknie ona samoistnie po upływie kilku dni. Warto jednak wiedzieć, że temperaturze mogą towarzyszyć drobne objawy ze strony dróg oddechowych czy biegunka, jednak nie powinny się pojawiać, żadne groźniejsze objawy.  Jeżeli dziecko dobrze reaguje na podawane leki przeciwgorączkowe, a następnie pojawi się rumień nagły u niemowlaka, to może oznaczać, że faktycznie mieliśmy do czynienia z trzydniówką i jeżeli nic nie będzie wzbudzało naszego niepokoju, to nie musimy jechać do lekarza. Jednak jeśli chcemy się upewnić, że to faktycznie jest rumień nagły u dzieci, a nie inna odmiana wysypki, spowodowanej np. nagłą alergią, albo jeśli leki nie pomagają, czy po upływie tych kilku dni dziecko nadal posiada niepokojące objawy, to kontakt z lekarzem będzie niezbędny. Jeżeli pojawi się rumień nagły u dorosłych, to musimy się liczyć z tym, że jej przebieg będzie gorszy niż u dzieci. Poza wysypką może pojawić się stan zapalny stawów: kolanowych, nadgarstkowych i skokowych. Są one opuchnięte, więc wówczas bardzo ciężko będzie się poruszać, a taki stan może się utrzymywać nawet do tygodnia. Szczególnie niebezpieczny jest u kobiet, które przechodzą go gorzej, a jeśli jeszcze kobieta jest w ciąży, to choroba może przejść na dziecko.

Warto wiedzieć, czego możemy się spodziewać po chorobie, która tak często objawia się u dzieci. Wówczas nie będziemy panikowali, a spokojnie będziemy obserwowali dziecko, zwłaszcza jeżeli temperatura będzie spadać pod wpływem leków.

Dodaj komentarz

notatka