Skip to main content
chorzy ludzie grypę

Choroby zakaźne – czym jest grypa sezonowa?

Gdy atakuje nas grypa, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, z jak bardzo poważną chorobą dróg oddechowych mają do czynienia, tym bardziej że można się nią zarazić w mgnieniu oka. Gdy pojawia się grypa, leczenie musi być wdrożone jak najszybciej, oczywiście po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Tylko wyeliminowanie innych przyczyn i chorób daje szansę na prawidłowe wyleczenie bez powstania niepożądanych, często poważnych komplikacji.

Grypa – powikłania

Dlaczego właśnie od powikłań należy zacząć ten artykuł? Ponieważ tylko zdając sobie sprawę z ich powagi weźmie się na poważnie sam przebieg choroby. Grypa sezonowa niewyleczona może skończyć się nawet zapalenie płuc lub zapaleniem oskrzeli. Można także nabawić się zapalenia zatok, a w bardzo skrajnych przypadkach, kiedy objawy chorobowe zostają całkowicie zlekceważone, dochodzi nawet do zapalenia opon mózgowych. Wszystko to brzmi niezwykle strasznie i nie zachęca do tego, by dołączyć do grona osób, u których znieczulica na jakże powszechnie znaną o pospolitą grypę rozwinęła się do granic możliwości. Jeśli nie zadba się o prawidłowe leczenie, wtedy sezonowa grypa, a dokładniej rzecz ujmując powodujący ją wirus zaczyna atakować drogi oddechowe w nabłonku ścian organów, czyli np. w tchawicy, nosie itp. Kolejny krok to ich intensywne rozmnażanie się, czego skutkiem jest powstanie sporej koloni bakterii. Najczęściej trwa to do około sześciu godzin, po czym komórki nabłonka ulegają sporemu uszkodzeniu. To powoduje kolejne zakażenia i infekcje, a sam wirus może przedostać się do krwi. Razem z nią jest transportowany następnie do płuc, a później zaczyna atakować układ nerwowy.

Grypa sezonowa – objawy

Przede wszystkim najpierw pojawia się gorączka. Sięgać może nawet 38- 40 stopni Celsjusza. Kolejno dochodzi do tego ból głowy, który już powoli zaczyna rozkładać chorą osobę na łopatki. Na tym jednak nie koniec, już po chwili można spodziewać się bólu mięśni i ogólnego osłabienia całego organizmu. Gdy już do tego dojdzie, do akcji wkracza ból gardła i katar. Zaczynamy kichać, a zatkany nos nie pozwala się oczyścić z gęstej wydzieliny. Później przychodzi czas na wymioty naprzemienne z biegunkami. Dolegliwości mogą być naprawdę mocno przygnębiające. Zazwyczaj przez pierwsze trzy albo cztery dni wszystkie objawy są nasilone, a widoczna poprawa przychodzi po około ośmiu dniach. Kaszel i ogólne zmęczenie może jednak utrzymywać się nawet do trzech tygodni.

Grypa a przeziębienie

Czym różnią się te dwie choroby? Przede wszystkim mowa tutaj o przebiegu obu chorób. O ile przeziębienie pojawia się powoli, tak w przypadku grypy nie można liczyć na ten efekt. Zazwyczaj już po kilku godzinach leżymy w łóżku i cierpimy na wyżej wymieniony objawy. Trzeba także wspomnieć o temperaturze. Przy przeziębieniu nie przekracza ona 38 stopni, natomiast przy grypie jest ona zdecydowanie wyższa. Również w kwestii objawów, w porównaniu do wyżej zaprezentowanych, przeziębienie wiąże się co najwyżej z bólem gardła, kaszlem, katarem i ogólnym rozbiciem.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

notatka