Skip to main content

Masz alergię? Zainwestuj w inhalatory domowe

Walkę z alergią ułatwia korzystanie z dobrodziejstw inhalacji. Dokuczliwe objawy ze strony układu oddechowego, ataki kichania i duszności irytują i przeszkadzają w wykonywaniu planowanych czynności. Leki nie zawsze działają od razu, a mogą wywoływać uzależnienie lub powodować różne skutki uboczne. Dzięki inhalacjom oddziałuje się natychmiast i bezpośrednio na przyczynę problemu. Można inhalować się w sposób tradycyjny (wdychanie oparów czy też pachnącej pary nad miską pełną gorącego płynu), standardowy (dzięki kominkom) lub korzystając z wygodnych inhalatorów.

Inhalatory domowe coraz wygodniejsze w obsłudze

Większość osób z alergią doskonale zna możliwości inhalatorów – te wygodne w obsłudze urządzenia niejednokrotnie pomagają przy trudnościach ze złapaniem oddechu, atakach kichania czy kaszlu. Posiadają zbiornik umożliwiający wyposażenie je w dawkę zaleconego leku. Występują w bardzo różnych formach i kształtach, mogą być na przykład tłokowe lub ultradźwiękowe. Osoby przyzwyczajone do tradycyjnych rozwiązań preferują korzystanie z tłokowych, ale nie zawsze są one najlepsze – podczas pracy hałasują, wymagają też użycia zdecydowanego nacisku, żeby dozować preparat inhalacyjny. Znacznie lepszy komfort działania oferują najnowocześniejsze inhalatory ultradźwiękowe. Zakup takiego urządzenia oznacza wyższy koszt, ale zarazem większą wygodę i prawdopodobnie łatwiejsze wdychanie aktywnych cząsteczek z zawartości zbiornika.

Inhalatory tłokowe – czy warto je wybrać?

Wciąż najpopularniejsze są proste w formie, sprawdzone i niemalże niezawodne inhalatory tłokowe. Posiadają sprężarkę, odpowiadającą za tworzenie ciśnienia w zbiorniku i przewodzie, a następnie emisję środka leczniczego w kierunku użytkownika. Osoby preferujące ten rodzaj inhalatorów nie obawiają się możliwości ich uszkodzenia czy awarii, bo stabilna i wydajna konstrukcja jest odporna na umiarkowanie silny nacisk, nie niszczy się też wskutek standardowego używania przez bardzo długi czas. Posiadając inhalator tłokowy, trzeba pamiętać o konieczności konserwowania go po każdym użyciu – higiena jest bardzo ważna, żeby nie dopuścić do rozwoju różnych drobnoustrojów we wnętrzu urządzenia. Dzięki regularnemu czyszczeniu nic takiego nie będzie miało miejsca.

Inhalatory medyczne i ich zastosowanie

W odróżnieniu od urządzeń, z których mogą w łatwy sposób korzystać osoby z dolegliwościami ze strony układu oddechowego lub alergicy, inhalatory medyczne nie są już takie proste w obsłudze. Są przeważnie mniejsze i nabywa się je od razu z porcją leku przeznaczoną do stosowania przez określony czas. Zawartość zbiornika jest całkowicie szczelna i często pod ciśnieniem (podobnie jak np. dezodorant w sprayu) co zapewnia łatwą emisję substancji do ust lub nosa używającego. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można taki inhalator mieć cały czas przy sobie i używać w chwilach potrzeby. Przeważnie nie da się ponownie napełnić zbiornika, więc zużyty inhalator wyrzuca się i kupuje nowy. Jest to być może mniej opłacalne, ale powoduje, że zachowywana jest maksymalna higiena, a preparat leczniczy jest zawsze skondensowany i świeży.

Powiązane wpisy

notatka